Jaro v ostravské zoo: areál kvete a rodí se i mláďata
Podobně jako jinde je nástup letošního jara i v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava razantní. Kromě sněženek už vykvetly i sasanky a petrklíče. Návštěvníci pak také mohou pozorovat mláďata domácích i exotických zvířat.
Sasanek a petrklíčů si užijete hlavně na speciálních stezkách vedených areálem ostravské zoologické zahrady. Všimnout si tam můžete také pučících keřů i některých stromů.
„Živočichové již tak překotně na vysoké teploty nereagují. Projevy signalizující brzkou hnízdní sezonu jsou v normě, nebo jen v mírném předstihu. A tak mohou návštěvníci zoo nyní zaslechnout bubnování datlů černých i strakapoudů, hlasové projevy brhlíků, pěnkav, modřinek, sojek či kosů černých,“ popisuje Otakar Závalský, který má v Zoo Ostrava na starosti biodiverzitní opatření.
Příchod jara je spojen i s rozením mláďat domácích zvířat a v ostravské zoo se jich už řada narodila. Při návštěvě tak můžete pozorovat jehňata, kůzlata či telata v expozici Na Statku, další jehňata pak ve společném výběhu s velbloudy dvouhrbými.
„Od začátku roku se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo už více než deset mláďat různých plemen domácích zvířat. Většina jich je k vidění právě v expozici Na Statku,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.
Zoo Ostrava je v březnu otevřená od 9 do 18 hodin. Do areálu je možné vstoupit nejpozději v 17 hodin, pak se zavírají pokladny. V 17 hodin se zavírají i pavilony. Stále je možné využít mimosezónní zlevněné vstupné, podrobnosti najdete na webu zoo.
Mláďata se ale rodí i jinde než Na Statku. Nový obyvatel se zabydluje například v Pavilonu indických šelem – mládě binturonga, které přišlo na svět 18. února. V expozici jsou aktuálně k vidění čtyři jedinci této největší cibetkovité šelmy.
„V expozici je přítomen i sameček narozený loni v květnu. Soužití v rodině ale funguje dobře, takže návštěvníci mohou vidět v expozici celkem čtyři binturongy – kromě mláďat i oba jejich rodiče. Vzhledem k teplému počasí často vycházejí i do venkovního výběhu,“ poznamenala mluvčí Nováková.
Připomeňme, že binturong žije v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii, na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Dobře šplhá po stromech. Při pohybu ve větvích si pomáhá dlouhým chápavým ocasem. Je aktivní převážně v noci.
Související
-
FOTO: Třetí mládě šimpanze hornoguinejského v Zoo Ostrava
Mládě přišlo na svět 6. února 2024 a jeho matkou je 19letá samice, která v Zoo Ostrava poprvé rodila v roce 2020. Chovatelé do odchovu nijak nezasahují.
-
V ostravské zoo se začíná zabydlovat nový samec lva indického
Do ostravské zoologické zahrady v úterý z polského Krakova přicestoval samec lva indického. Naopak do Krakova ošetřovatelé odvezli ostravského samce.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Návrh na projednání psychického zdraví Petra Fialy byl pouze zastírací manévr, míní Pekarová Adamová
-
Třetí nejmenší rozdíl od roku 1888. Trumpův náskok před Harrisovou se v průběhu sčítání hlasů tenčí
-
Povolit Ukrajině používání raket je na místě, míní Knotek. ‚Zcela adekvátní reakce,‘ souhlasí Nerudová
-
Korunovace Karla III. vyšla na téměř dvě miliardy korun. Republikáni částku označili za plýtvání penězi