Zástupci státu slyšeli v Dolní Lutyni kritiku své studie schvalující stavbu gigafactory

Poslechněte si celou reportáž Andrey Brtníkové
Zástupci státu slyšeli v Dolní Lutyni na Karvinsku rozsáhlou kritiku své studie, která schvaluje stavbu gigafactory. Odpůrci továrny na výrobu baterií do aut sezvali do kulturního domu přírodovědce, podnikatele nebo zemědělce, kteří expertízu odmítli. Zastánci stavby tvrdí, že investor zvýší platy v kraji a pozvedne jeho ekonomiku.
Vůně šeříků, rozkvetlé ovocné stromy a rámus sekaček a dalších strojů dotváří kolorit Věřňovic, místa, kde má gigafactory vyrůst. S motorizovaným pluhem tady orá políčko u domu 28 letý Martin. Nože se do země zařezávají snadno. Ovšem představa továrny doslova za humny pro mladého muže snadná není. „Katastrofa by to byla. Pěkné zelené je tady všechno a najednou tady má stát obrovská hala. Brambory letos zasadíme a ještě dlouho budeme. Nás nic nezastaví. S půdou jsem spjatý od mala. Haly by tu krajinu zničily,“ vysvětluje dvoumetrový mladý muž s pluhem.
A zatímco se Martin potí na poli, tady v sále kulturního domu zatápí kritici gigafactory zástupcům státu. „Když budu úplně upřímný, tak pro mě je to takový neodborný pamflet,“ reaguje Lukáš Choleva z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity na studii, kterou si nechal stát zpracovat. „Obsahuje řadu sdělení, která si protiřečí. Nejsou postavena na žádných kvalitních datech zdrojových a už hodnotí. Například v oblasti životního prostředí, že nedojde k ohrožení druhů, že tam žádné druhy nežijí v tom území, což není pravda,“ upřesňuje přírodovědec.
„Zábor 280 hektarů kvalitní orné půdy je z našeho pohledu špatně. Ten dopad tam bude určitě negativní, nemůže být pozitivní, tak jak to řeší dopadová studie,“ říká Petr Orel z Českého svazu ochránců přírody.
David Petr tady zastupuje státního investora a tu dopadovou studii, zvláště její část na životní prostředí, hájí. „My neříkáme, a naše biologické hodnocení, které bylo zpracováno v rámci studie proveditelnosti, tak taky říká ano. Svůj vliv to na ty aspekty životního prostředí určitě mít bude, protože je to velká komplexní stavba. Každá stavba, i dálnice, silnice a tak dále, má nějaký vliv na životní prostředí. Ale je to o tom, že jsou tam navrhnuta kompenzační opatření, která ten vliv vlastně dostatečně kompenzují a díky tomu ta stavba může být realizována,“ argumentuje David Petr ze Státní investiční a rozvojové společnosti.
Už zhruba za měsíc se sál zaplní znovu. Zástupci státního investora tady chtějí o aktuálním vývoji informovat občany obce.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V sobotu se na Zemi nekontrolovatelně zřítí sovětská sonda. V dráze dopadu je také Česko
-
Sověti nás osvobodili, ale taky už budovali impérium. Nejsme schopni to rozlišit, tvrdí historik Stehlík
-
Těžká technika, rakety Jars i prezident Si. ‚Návrat k velkým přehlídkám,‘ hodnotí oslavy v Moskvě Bříza
-
Zabíjejí nevinné lidi. Pohled na to jim nevadí, reaguje Kopečný na kritiku ponožek s hořícím Kremlem