Ježkovy Tóny. Bez Jaroslava Ježka by nebylo české taneční hudby druhé půlky 20. století

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Ježek a Orchestr Osvobozeného divadla

Jaroslav Ježek, jemuž patří dnešní Tóny, patřil k nejvýznamnějším skladatelům 20. století, a ačkoli si sám nejvíce vážil svých pokusů v oblasti hudby takzvaně vážné, a oprávněně, z jeho tvorby si dodnes opakujeme jeho dílka populární.

Bez Jaroslava Ježka by nebylo české taneční hudby druhé půlky dvacátého století, spolu s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem ovlivnili vlastně celou kulturu někdy poetickým, někdy hořkým, ale nakonec vždycky čirým optimismem.

Možná ani netušíme, jak moc nás Osvobozené divadlo s tóny Jaroslava Ježka, který se narodil koncem září před 115 lety, dodnes ovlivňuje. A naše fonotéka ukrývá nejednu zajímavost. Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...