Ježkovy Tóny. Bez Jaroslava Ježka by nebylo české taneční hudby druhé půlky 20. století

Jaroslav Ježek, jemuž patří dnešní Tóny, patřil k nejvýznamnějším skladatelům 20. století, a ačkoli si sám nejvíce vážil svých pokusů v oblasti hudby takzvaně vážné, a oprávněně, z jeho tvorby si dodnes opakujeme jeho dílka populární.

Bez Jaroslava Ježka by nebylo české taneční hudby druhé půlky dvacátého století, spolu s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem ovlivnili vlastně celou kulturu někdy poetickým, někdy hořkým, ale nakonec vždycky čirým optimismem.

Možná ani netušíme, jak moc nás Osvobozené divadlo s tóny Jaroslava Ježka, který se narodil koncem září před 115 lety, dodnes ovlivňuje. A naše fonotéka ukrývá nejednu zajímavost. Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.