Karel Kryl se zanedlouho postaví před rozhlas. Tvůrci už připravili prostor

10. červen 2018

V sochařské dílně Davida Moješčíka se zrodila další plastika, která v centru Ostravy připomene významnou osobnost novodobých českých dějin a hudby. Půjde o sochu Karla Kryla, která bude zanedlouho stát přímo před budovou Českého rozhlasu Ostrava.

Instalaci samotné sochy předcházely už tento týden přípravné stavební práce nutné pro ukotvení sochy s podstavcem do prostoru chodníku. Na místě jsme zastihli architekta Pavla Malinu, který na vše dohlížel.

„Teď se odstraní stávající dlažba, vykope se prostor pro základovou patku a vybetonuje. Beton vytvrdne a koncem měsíce se osadí sloup se samotnou sochou,“ řekl v úvodu rozhovoru Pavel Malina.

Socha Karla Kryla má symbolizovat svobodu slova a demokracii. Dotaci na ni poskytl ostravský magistrát. Při tvorbě sochy David Moješčík spolupracuje ještě s dalšími lidmi, a o konzultaci požádal například i jeho bratra Jana.

Tady bude stát. Vybetonovaná patka je zatím schovaná pod dlažbou
autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.