Když se vám Ostrava stane osudem. Věra Šmajstrlová byla i kronikářkou Poruby

Seniorka Věra Šmajstrlová z Ostravy-Poruby začala chodit do školy v rodném Zábřehu na Moravě za druhé světové války. V aktovce si jeden čas nosili vedle učebnic do školy i polínka dřeva, aby bylo čím zatopit.

Pověstný ostravský módní dům a látka na první plesové šaty. To je dávná vzpomínka, kterou má dnes již seniorka Věra Šmajstrlová na první krátkou návštěvu Ostravy. Tehdy ještě jako mladé děvče netušila, že se jí toto město stane osudem, kde prožije podstatnou část svého života.

Věra Šmajstrlová, rodačka ze Zábřehu na Moravě, prožila dlouhá léta svého profesního života za katedrou. Sama jako dítě začala chodit do školy ještě za druhé světové války. Poté zažila spoustu společenských změn, zvláště režimu v roce 1948, což se odrazilo neblaze i na školních osnovách.

Poslechněte si rozhovor s bývalou dlouholetou pedagožkou a později kronikářkou ostravské městské části Poruba, která se podílela i na sestavení publikace Paměť Poruby.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.