Komby ušaté mají jednu skvělou vlastnost. Když s rozedněním ulehají k spánku, srolují své velké uši a neslyší nic
V pavilonu Tanganika můžou návštěvníci ostravské zoologické zahrady zahlédnout malé, hbité tvory. Mají velké oči i uši. Tyto poloopičky jsou totiž noční tvorové, a tak je jejich pozorování poněkud ztíženo temnotou ozářenou pouze jemným namodralým světlem. Přesto ta námaha stojí za to.
Spolu s mluvčí ostravské zoo Šárkou Novákovou vstupujeme do krásně temné noční Tanganiky a snažíme se zorientovat. Co víme, že se tady udály radostné noviny. Mláďata se narodila v expozici s kombami ušatými.
„Narodila se do budek, protože komby ušaté jsou dutinová zvířata. I v přírodě se skrývají do dutin. Zpočátku mláďata tráví čas výhradně tam, v bezpečí,“ říká v rozhovoru mluvčí zahrady.
V expozici jsou dvě mláďata. Narodila se dvěma samicím v průběhu ledna. Jsou to zkušené matky, takže péče probíhá relativně bez problémů. Když budete trpěliví a budete mít trochu štěstí, mláďata při návštěvě zoo uvidíte.
„Komby jsou savci a patří mezi poloopice, takže jsou příbuzní lemurům. Nevypadají úplně jako typické opičky a jak název napovídá, tak komba ušatá má výrazné ušní boltce. Je to noční živočich a tak i ten sluch je velice důležitý,“ dodává Šárka Nováková.
Více se o způsobu života komb ušatých dovíte audio záznamu – viz odkaz Rozhovor s Šárkou Novákovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.