Vajíčka jsem neměla od Vánoc, říká seniorka. Kvůli chudobě navštěvuje potravinovou banku

16. květen 2022
Dobré odpoledne

Potravinovou pomoc ve Frýdku-Místku potřebuje poslední dobou víc seniorů. V houfu lidí před tamní výdejnou teď pravidelně čeká na jídlo zdarma třeba sedmdesátnice Jana. Tvrdě na ni dopadlo zdražení energií. Spadla na ni navíc exekuce, do toho potřebuje drahé léky a jídlo z potravinové banky jí tak pomáhá přežít složité období.

Mezi desítkami lidí čeká před potravinovou bankou ve Frýdku-Místku také starší paní v baretu. „Chodím pravidelně v úterý a v pátek,“ říká Radiožurnálu paní Jana.

„Potřebovala bych hlavně mléko a vajíčka. Ty jsem nejedla od Vánoc.“ Mléko si prý dříve kupovala v supermarketu, ale protože podražilo, chodí si i pro ně do potravinové banky.

Čtěte také

Ještě donedávna s penězi jakž takž vyšla. Jenže pak měla platit o třetinu více za elektřinu, a to už nezvládla. Teď nemá ani na jídlo. „Pobírám důchod, ale teď mi ho zastavil exekutor kvůli elektřině, takže jsem úplně bez peněz,“ vysvětluje svoji situaci paní Jana.

Říká, že pracovala celý život jako servírka, ale začínala v těžkém průmyslu. „Když jsem se vyučila, byla jsem na šachtě a házela jsem uhlí na pásy. Jenomže jsem to nezvládala, tak jsem se vrátila zpátky k profesi. Dělala jsem potom na havířských hospodách, kde jsem se nadřela jak mezek,“ vzpomíná.

Teď je hodně nemocná. Je po operaci srdce a musí brát léky, což jí zvyšuje náklady. „V květnu jdu k doktorovi. Zvedl se mi cukr a za tři měsíce jsem shodila osm kilo. Nevím, co bude. Doktor mi řekne, že na sebe musím dávat pozor. Ale to nejde,“ dodává.

Někdy jí podaruje zbytky zeleniny známá z trhu. Život teď není jednoduchý, říká. „Víte co, mě už se kolikrát nechce ani žít,“ říká hořce paní Jana.

Spustit audio