Korytná, hody, slivovice, pouť a sv. Václav

2. říjen 2021

Korytná je malá obec, ležící na úpatí Bílých Karpat poblíž moravsko-slovenské hranice. Etnograficky patří do mikroregionu východní Slovácko, ovšem místní folklór už je do značné míry ovlivněn blízkostí drsných hor.

Založena byla na přelomu 13. a 14. století a už v 14. století v ní byl zbudován kostel sv. Václava. Proto se tam každoročně kolem svátku sv. Václava konají svatováclavské hody, proto se koná pouť ke svatému obrázku, proto je křestní jméno Václav v Korytné mezi muži velmi oblíbené.

Korytná je ale proslulá především slivoní švestkou, které se na tamní půdě výborně daří, a tím pádem i vynikající slivovicí. A také rázovitými, velmi otevřenými a přímými obyvateli. A krásnými temperamentními tanci a písněmi a speciálním pokrmem, kterému se říká magaše.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...