Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích byl prvním dílem stavitele Seyfrieda
Vodítkem je bílá renesanční věž a taky typická cihla na novogotické přístavbě chrámu. Takhle s jistotou poznáte farní kostel svatého Bartoloměje v Kravařích na Opavsku. Příští rok oslaví farníci 120 let od okamžiku, kdy jej vybudoval stavitel a místní rodák Josef Seyfried.
Kravařskému rodákovi se přezdívalo "stavitel chrámů" a právě místní kostel byl jeho prvním chrámovým počinem.
„Kostel stojí na místě staršího kostela. Když přijíždíte do Kravař, je patrné i pro člověka, který nerozumí architektuře, že věž, která stojí vedle kostela, k tomu kostelu nepatří, že je ze staršího období,“ vysvětluje farář Daniel Vícha.
První rozdíl je barevný – věž je bílá, kostel je cihlový. Architektonicky pak věž patří do renesance a stavba kostelního chrámu je novogotická.
„Ale myslím, že na Hlučínsku jsou všechny kostely krásné. A toto není jediný kostel, který byl postaven nebo přestavěn Josefem Seyfriedem,“ dodává farář.
Díla stavitele chrámů Josefa Seyfrieda najdete hlavně na Hlučínsku

Víte, kde v kraji najdete nešizenou katedrální gotiku na vesnici? Typická je pro region Hlučínska. Hned v několika obcích nechal své vizitky stavitel Josef Seyfried, rodák z Kravař a "stavitel chrámů". Výstava na místním zámku připomíná 150 let od jeho narození.
„U interiéru tohoto kostela lze výrazně vysledovat vliv architekta Albina Theodora Prokopa, u něhož Josef Seyfried působil v mládí během praxe. Bohatě profilované svazkové pilíře oddělují hlavní loď od lodí postranních a žebrová klenba je provedena pomocí cihlových tvarovek,“ popisuje historik umění Adam Hubáček.
Více se o chrámu svatého Bartoloměje v Kravařích dovíte v magazínu Křížem krajem – viz audio.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.