Křížem krajem po stopách Františka Palackého

21. listopad 2014

Umíte si představit, kolik času strávil mladý František Palacký ve školní lavici? Když řekneme dlouhé hodiny, nebudeme daleko od pravdy. Představte si, že jeho vyučování začínalo o páté ráno a končilo v sedm večer.

Patří k turistickým tahákům obce Hodslavice na Novojičínsku a nenavštívit ho by byla velká škoda. Rodný dům Františka Palackého je zároveň národní kulturní památkou a taky památníkem historika a učitele národa.

Nepředstavujte si ale nic honosného. Až budete objekt hledat, pak v centru obce pátrejte po obyčejné chalupě s bíle omítnutou fasádou a šindelovou střechou.

V expozici, jež se turistům pod jeho střechou nabízí, jsme se s průvodcem, farářem Lubomírem Červenkou dozvěděli například to, jaké předměty se začátkem 19. století děti ve škole učily. A víte, že součástí rozvrhu byl i úklid?

Více se dovíte poslechem přiloženého audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned v úvodu článku). Tento i další díly pořadu pak najdete v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...