Křížem krajem po stopách Františka Palackého
Umíte si představit, kolik času strávil mladý František Palacký ve školní lavici? Když řekneme dlouhé hodiny, nebudeme daleko od pravdy. Představte si, že jeho vyučování začínalo o páté ráno a končilo v sedm večer.
Patří k turistickým tahákům obce Hodslavice na Novojičínsku a nenavštívit ho by byla velká škoda. Rodný dům Františka Palackého je zároveň národní kulturní památkou a taky památníkem historika a učitele národa.
Nepředstavujte si ale nic honosného. Až budete objekt hledat, pak v centru obce pátrejte po obyčejné chalupě s bíle omítnutou fasádou a šindelovou střechou.
V expozici, jež se turistům pod jeho střechou nabízí, jsme se s průvodcem, farářem Lubomírem Červenkou dozvěděli například to, jaké předměty se začátkem 19. století děti ve škole učily. A víte, že součástí rozvrhu byl i úklid?
Více se dovíte poslechem přiloženého audio souboru (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned v úvodu článku). Tento i další díly pořadu pak najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.