Krve není nikdy dost. I proto je tady tradiční Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava

10. listopad 2020 11:38
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Darování krve

Až do 20. listopadu mohou lidé darovat krev s Českým rozhlasem Ostrava.  Tradiční akce je kvůli pandemii covidu rozprostřena do několika dní, aby mohli dárci chodit na transfuzní stanice postupně. Kromě dobrého skutku na lidi čeká i rozhlasový dárek. Český rozhlas Ostrava už přitom dlouhodobě spolupracuje například s Krevním centrem Fakultní nemocnice Ostrava.

Středoškolská studentka Veronika na dnešní odběr zatím čeká. Je po registraci a už má za sebou i kontrolní odběr. K bezplatnému dárcovství ji přivedl kamarád. „Chtěla jsem to zkusit. Někomu dělá problém třeba už jen pohled na krev,“ říká.

René Szubryt chodí na transfuzní stanici pravidelně, s rouškou na obličeji už leží na odběrovém lehátku. „Člověk by měl něco dát, když může,“ říká.

Bez zásob krve se nemocnice neobejdou. Ani teď, i když kvůli pandemii klest počet plánovaných operací. „Samozřejmě úrazy jsou pořád nebo těžký průběh nějakého porodu. Je také spousta hematologických pacientů, kteří potřebují transfuze. Na ty musíme myslet a mít zásoby všech krevních skupin,“ říká mluvčí krevního centra ostravské fakultní nemocnice Naděžda Kalužová.

Samozřejmě i provoz krevního centra pandemie ovlivnila. Na jaře se lidé trochu podle Naděždy Kalužové báli chodit krev darovat, teď už je to lepší, i když nových dárců je méně než obvykle. Akce jako Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava proto v krevním centru vítají.

Spustit audio

Související