Květinová cesta v Odrách připomíná nešťastné civilní oběti divokých poválečných dní
Na začátku byla stará nalezená cedulka odkazující na oderské květinářství německých starousedlíků. Nikdo netušil, že ukrývá tragický poválečný příběh dvou mladých děvčat, znásilněných sovětskými vojáky. Nejen ten dnes připomíná projekt Květinové cesty.
Dvě mladé dívky, sovětští vojáci a neklidné dny konce druhé světové války, kdy do Oder přišlo osvobození. Jenže ruku v ruce s násilím a obětmi v řadách civilistů. To je scénář tragického příběhu znásilnění a následných sebevražd, který nově otevřená Květinová cesta připomíná. Nápad se zrodil v hlavách místních podnikatelů Emila a Zdeňka Mateiciucových, kteří se zabývají historií Oder.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.