Kvůli neshodám se stavební firmou Kopřivnice přerušila rekonstrukci centra města

2. září 2021 13:24
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Kopřivnici je centrum jinde než náměstí.

Dělníci opustili opravované centrum Kopřivnice. Město stavbu za 120 milionů korun přerušilo po neshodách se stavební firmou. Radnice firmě vyčítá, že nedodává vzorky použitých materiálů a špatně komunikuje. Firma svou chybu ale odmítá a chce s městem jednat o obnovení prací.

„Chodím tady pravidelně a neděje se tady nic. Snad to stihnou do toho roku 2023,“ říkají pan Vladimír a paní Veronika. Dva z několika stovek lidí, kteří denně procházejí centrem města a sledují ztichlé staveniště před Kulturním domem.

Stavební firma tam začala na jaře s pracemi na zatrubňování Kopřivničky. Město ale před několika týdny práce zastavilo. Podle Jiřího Štěpána z odboru rozvoje města za to mohly neshody se stavební firmou.

Čtěte také

„Byly rozpory se zhotovitelem, co se týká způsobu schvalování dalšího postupu a použitých materiálů, proto jsme dočasně nedovolili pokračovat v zasypávání. Byla to například velikost kameniva a další použité materiály jako geotextilie a podobně,“ říká.

Podle Milana Vokouna ze stavební firmy Geosan, která rekonstrukci města provádí, je ale záměna materiálů v současnosti nezbytná pro dodržení termínů.

„Tím, že je stavebnictví v takové situaci, že je nedostatek materiálu, tak aby stavba mohla pokračovat, bude docházet i k tomu, že když projektovaný materiál chybí, nezbývá než předložit podobný materiál a s městem se o záměně dohodnout,“ vysvětluje Vokoun.

„Je pro nás trošku překvapující, že lidé, kteří s námi spolupracují a stavbu dozorují, vyžadují ty věci v tak detailní míře, až se nám někdy zdá, že kvůli banálním věcem zbytečně stojíme a nemůžeme pracovat,“ dodává stavař.

Vokoun současně ujistil, že prodleva, která vznikla, se na termínu dokončení neprojeví.

I díky jednáním mezi městem a stavební firmou by mělo opět dojít k obnovení prací. Ty by se měly rozběhnout hned, jakmile to umožní počasí.

autor: Tomáš Pika
Spustit audio