Lesníci už nemohou na Rejvízu používat na kůrovce chemii

Boj s kůrovcem v národní přírodní rezervaci Rejvíz je nově bez chemie. To je jedna ze změn, které přináší čerstvá pravidla nastavená ochranáři přírody. Současně rozšířili plochu rezervace, na které lesníci nesmějí zasahovat proti škůdci vůbec. Těm se omezení nelíbí. A nezamlouvají se ani ekologům.

Nová pravidla pro boj s kůrovcem vydali ochranáři přírody už loni na podzim. Ministerstvo životního prostředí je ale po odvolání ekologických organizací z procesních důvodů zrušilo a Správa CHKO Jeseníky je musela změnit. Teď jsou podle zástupce vedoucího Správy CHKO Jindřicha Chlapka přísnější.

„Podstatné je především to, že na Rejvízu opouštíme aplikaci chemických biocidů proti kůrovci. A druhý fakt je ten, že se proti kůrovci bude zasahovat pouze v okrajové části přibližně 80 až 150 metrů široké v návaznosti na sousední hospodářské porosty. To znamená, že oproti rozhodnutí z loňského roku se území, kde se nezasahuje proti kůrovci, rozšiřuje o dalších více než 20 hektarů,“ popisuje Chlapek.

Všechno dřevo přitom zůstane na místě tak jako dosud. Důvodem ke zpřísnění pravidel byl zejména nepříznivý vývoj situace. „Můžeme mu říkat dramatický z toho statistického pohledu, z pohledu ochrany přírody je to nějaký děj, který je naprosto v pořádku. Nicméně, jestliže jsme zaznamenali pětinásobné množství stromů napadených kůrovcem mezi roky 2017 a 2018, je to nebývalý nárůst,“ dodává Chlapek.

Omezení zásahů se lesníkům nelíbí. Podle mluvčí státního podniku Evy Jouklové budou mít fatální dopad na tamní smrky. „Proti tomuto rozhodnutí se odvoláme. Odvolání ale nemá odkladný účinek. To znamená, že podle rozhodnutí už postupujeme a je pro nás závazné. Na většině území Rejvízu tak končí snaha o záchranu stávajících smrkových porostů a zabránění dalšího šíření kůrovců,“ přibližuje Jouklová.

Ani ekologové nejsou z nových pravidel nadšeni. Ti ale oproti lesníkům od začátku trvají na tom, aby se v rezervaci Rejvíz nezasahovalo vůbec. „Rozhodnutí správy CHKO je pro nás velkým zklamáním, protože jde o poloviční řešení. Sice zakazuje použití chemie, ale umožnuje kácení stromů na části plochy. Situaci nyní analyzujeme,“ připomíná předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

A není vyloučené, že se stejně jako lesníci proti čerstvému rozhodnutí ochranářů přírody odvolají.

Spustit audio
autor: aja

Související