Lidská chyba způsobila katastrofu. Česká televize se vrací k hornické tragédii ve snímku Dukla 1961

27. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martha Issová a Marek Taclík ve filmu Dukla 61

Tma, kouř a zápach spálené gumy. Tak to asi vypadalo v důlních prostorech, kde v roce 1961 přišla o život více než stovka horníků. Jejich příběhy a taky okolnosti tragického požáru na Dole Dukla nedaleko Havířova vypráví režisér David Ondříček v dvoudílném filmu Dukla 61. V neděli večer uvede Česká televize první díl.

„Tady Šlachta! Jedenáctá sloj! Vyhořela tady trafostanice!“ hlásí závadu důlního zařízení Marek Taclík v roli horníka Milana Šlachty. V podzemí se potká například s Robertem Miklušem.

„Je to předák, který byl přidělen na osmou sloj, aby to tam vedl, protože se tam vyzná nejlépe. V podstatě se stará o bezpečnost,“ představuje svou roli pro Radiožurnál Mikluš. S pochopením role mu pomáhal i jeho otec, který na šachtě v Ostravě celý život pracoval.

„Při přípravách jsem se ho na spoustu věcí ptal a spoustu jsme toho do filmu také zakomponovali. Protože přece jenom to pro mě bylo neznámé prostředí, takže jsem byl rád, že jsem ho měl po ruce,“ dodává Mikluš.

Z filmu Dukla 61

Manželku horníka Šlachty si zahrála Martha Issová. O své postavě měla jasnou představu. „V Ostravě jsem poznala Zdenu Miklušovou, maminku kolegy Roberta Mikluše. A ta mi pomáhala s ostravským dialektem. Nehrála jsem ale ji. Určitě ne, ta postava je jiná. Ale některé rysy a projevy se mi do toho tak hodily, že jsem je použila. Role Marie se mi narodila před očima poměrně přesně, a tím pádem jsem ji i přijala. Byla mi milá, protože jsem jí rozuměla,“ popisuje Issová.

Snímek v předpremiéře viděli i pozůstalí horníků v havířovském kině Centrum. „Reagovali fantasticky. Byl jsem maximálně dojatý, protože tam dědečkové a babičky sházeli po schodech a kapaly jim slzy z očí a zároveň se smáli. Vycházeli před kino, plácali mě po zádech a dávali mi napít hornické kořalky,“ shrnuje své dojmy z prvního promítání režisér David Ondříček.

Místní ocenili i věrné zpracování hornického prostředí. „Každý z nich tam měl někoho, kdo tam zahynul nebo tam byl, nějaký osobní příběh. Musím ale říct, že i postavy, které sloužily k přímé inspiraci, se usmívaly a byly strašně spokojené. Měl jsem obrovskou radost a před tím jsem měl obrovský respekt,“ dodává režisér.

První díl filmu Dukla 61 uvede v neděli od 20.15 ČT1. Druhý díl bude následovat o týden později, 3. června. Následovat je bude dvoudílný dokument Černé zlato na v pondělí 28. května a 4. června na ČT2 od 21.05. Všechny pořady budou po premiéře dostupné také na iVysílání.

autor: hrc
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?