Lze rozvoj Parkinsonovy choroby zastavit? Ptali jsme se neurologa Martina Sabely
V rozhlasové Lékárně jsme se zaměřili na Parkinsonovu chorobu. Toto nevyléčitelné neurologické onemocnění postihuje většinou lidi starší padesáti let.
K mikrofonu jsme pozvali MUDr. Martina Sabelu z neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě, kterého jsme se ptali, jestli lze Parkinsonově chorobě předcházet, případně co je možné udělat pro to, aby se její rozvoj zbrzdil nebo zastavil. Otázek i odpovědí bylo samozřejmě mnohem více. Poslechněte si.
Projevy nemoci
Problémy s chůzí, ztuhlé svaly, špatná koordinace pohybu, nebo také poruchy řeči a třes. I tak se projevuje Parkinsonova choroba, za kterou může úbytek nervových buněk v mozku.
Chronické onemocnění postihuje především lidi nad 50 let. V mozku pacienta dochází ke změnám v oblastech, kde se produkuje především látka zvaná dopamin. Degenerací buněk, které tuto látku produkují, a následným nedostatkem té látky se začínají projevovat nedostatky ve funkci mozku a příznaky, které lékaři u pacientů pozorují.
Asi nejtypičtějším projevem Parkinsonovy choroby je takzvaný klidový třes. Dochází také ke změně mimiky, řeč je tišší a monotónnější. Dalším projevem je pak bolest.
Související
-
Prevence Alzheimerovy choroby: čím více pohybu, tím lépe
Alzheimerova choroba je progresivní, z velké míry nezvratné onemocnění. Dá se popsat jako ztráta nervových buněk a neurodegenerativní poškození mozku.
-
Migréna není jen bolení hlavy. Touto nemocí trpí každý desátý
Migrénou trpí každý desátý člověk na světě. Je to závažné neurologické onemocnění, které zůstává často podceňované a nepochopené. Migréna totiž není pouhé bolení hlavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.