Má své jméno a je erbovním zvířetem Archeoparku v Chotěbuzi. Chrt z akropole

1. listopad 2021

Pozoruhodný příběh najdete v expozici Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře na Karvinsku. Začíná u nálezu kostí velkého psa a končí zřejmě až v dalekém Pobaltí.

Byly to dvě vřetenní kosti z období raného středověku, které archeologové našli v prostoru akropole v areálu slovanského hradiska. Vyzkoumali, že šlo o neobvykle velkého psa, a analýzami zjistili, že šlo nejspíš o plemeno chrta. Takové psí rasy se ale mezi Slovany běžně nevyskytovaly. Jeho příběh rozklíčovaly archeoložky Lucie Rucká a Martina Uhlářová z Muzea Těšínska a my vám ho nabízíme k poslechu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.