Masopust se zabíjením kozla. Jak etnografka z Hané objevila ojedinělé zvyky Ostravska

Etnografka Markéta Palowská, rodačka z Hané, se před 20 lety rozhodla pro život v Ostravě. Nakolik i tady našla zajímavé tradice, obyčeje i sbírkové předměty, o které se stará v Ostravském muzeu?

Tradice, obyčeje, obřady a lidové umění. Tím vším se už roky zabývá etnografka Ostravského muzea Markéta Palowská. Poslední měsíce tráví spoustu času v depozitáři, kde pečuje o sbírky lidového umění, textilu, keramiky a lidového nářadí.

Ve své profesi zúročuje i své další velké zájmy, kterými jsou vedle historie i literatura a divadlo. A právě jako milovnice divadla ráda vymýšlí nejrůznější akce, které by lidem připomenuly lidové obyčeje a obřady.

Právě po svém příchodu do Ostravy narazila na dost ojedinělé místní oslavy masopustu se symbolickým zabíjením kozla. V rozhovoru také připomene i samotnou tradici masopustu. Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.