Ministerstvo schválilo 37 dotací na demolice ve vyloučených lokalitách, mj. v Karviné

12. říjen 2017
02415104.jpeg

Snad v každém větším městě v Česku najdete tak zvaný dům hrůzy. Zloději z něj odnesli vše, co se dá zpeněžit. Má vytlučená okna, rozebranou střechu i zábradlí. Stát poskytuje obcím na demolice těchto domů v sociálně vyloučených lokalitách desítky miliónů korun. Letos se žádostí o dotace uspělo 37 radnic. Pomoc využívá například i Karviná, kde už za pár dní bagry zdemolují zchátralý dům v lokalitě Nové Město.

Na domě je několik velkých nápisů Zákaz vstupu, dveře tam ale nejsou. Válejí se na zemi. „Tady je už na první pohled jasné, že ten dům může být nebezpečný,“ říká mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Zdevastovaná stavba je obehnána kovovým plotem. „Podívejte se, je to zdrátované, jak se snažili ty svářené konstrukce od sebe rozdělit a nějakým způsobem zdeformovat. Ani ten plot jim nezabránil v tom, aby se tam nedostali,“ dodává mluvčí.

Karviná by uvítala, kdyby vyřizování dotací na demolice bylo pružnější. Někdy totiž obce musí dům opravdu rychle zbourat a nestihne vyřídit veškeré dokumenty. „Jsou situace, kdy obce ty domy prostě strhnout musejí. A bylo by možná prima, kdyby se ta dotace dala proplácet i zpětně,“ míní Swiderová.

Možnost zpětného proplácení dotací na demolice zatím ministerstvo pro místní rozvoj neřešilo. „S tímto námětem jsme se dosud nesetkali a i vzhledem k tomu, že avizujeme pokračování tohoto programu, o který je stále velký zájem, mohou obce demolice plánovat dostatečně dopředu,“ potvrzuje mluvčí Vilém Frček.

Stát letos poslal obcím na demolice přes 90 milionů korun.

Spustit audio
  • Zpráva
  • správa
  • demolice
  • Karviná