Ministerstvo začne řešit tíživou situaci rodin s diabetickými dětmi

V kauze protestujících rodičů diabetických dětí došlo k zásadnímu zlomu. Poté, co Český rozhlas upozornil, že rodiče malých pacientů nedostávají od státu potřebné sociální příspěvky, protože podle posudkových testů jsou jejich potomci soběstační, svolal na dnešek ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka schůzku s nespokojenými rodiči.

Přesně přes deseti dny odvysílal Český rozhlas příběh čtyřleté Simonky z Ostravy. Má cukrovku a inzulínovou pumpu zavedou přímo do těla. Přísný jídelníček, měření cukru v krvi - to je v rodině na denním pořádku.

Za neúnavnou starost ale rodiče Simonky nedostali od státu ani korunu. Ze současných posudkových testů , které hodnotí diabetické děti, totiž vyšlo čtyřleté dítě jako zcela soběstačné To její matku Květoslavu Šarockou šokovalo.

S takovými závěry posudkových testů nesouhlasí také řada expertů. Tvrdí, že malé děti s cukrovkou se o sebe samy nepostarají a péči dospělých potřebují.

"Léčba inzulínem není vůbec jednoduchá. I dospělý člověk má někdy problém ji zvládnout správně. U malých dětí je jednoznačně zapotřebí dohledu dospělého, protože se musí vyvážit dávka inzulínu s množstvím stravy a s pohybovou aktivitou," přiblížil Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti.

Zlom po odvysílání Českým rozhlasem

Poté co Český rozhlas Ostrava a Radiožurnál jako první upozornili na to, že rodin s tíživou situací jsou v Česku desítky, se problém začal řešit. Zástupci ministerstva oslovili Český rozhlas, který jim předal kontakty na rodiče Simonky i na sdružení Dítě s diabetem, které kvůli příspěvkům organizuje protestní petici.

Ministr Petr Šimerka pak pozval nespokojené rodiče na schůzku do Prahy. Mezi pozvanými je i Šárka Nosálková ze Sdružení dítě s diabetem. Jak uvedla, je ráda, že po upozornění Českého rozhlasu se začal problém řešit.

"Určitě jsme nečekali, že to nabere takové rychlé obrátky. Jsme rádi, že se na to takto upozornilo, protože se nám ozývají lidé z celé republiky a reagují kladně na to, že se něco začalo dít. Tak doufáme, že v Praze opravdu něco vyřešíme, že dostaneme možnost něco změnit," řekla Českému rozhlasu Ostrava a Radiožurnálu.

Změna posudkových testů

S ministrem bude mluvit i otec Simonky Martin Šarocký. Věří, že se podaří změnit přísné posudkové testy, které podle něj nejsou schopné odhalit, jakou péči malé dítě s cukrovkou potřebuje. Ve změnu problematických testů věří i ostravská diabetoložka Naděžda Filáková.

"Tyto děti vlastně projdou. Ale to, že je ohroženo akutní hypoglykémii nebo zhoršením stavu, vysokým cukrem, to se tam vůbec nezohledňuje. Myslím si, že je to stavěno hlavně pro děti tělesné handicapované, ale na děti s různými metabolickými poruchami se zapomíná. Protože to dítě se nají, oblékne, ale je ohroženo nízkou hladinou cukru, hypoglykémii a tak dále," uvedla diabetoložka.


Čtěte také: Ministerstvo bude jednat s rodiči dětí s cukrovkou

autoři: ada , kbr
Spustit audio

Více z pořadu