Modely, uniformy, trenažer... Železniční muzeum moravskoslezské vám ukáže víc než jen 170letou historii drah v kraji

7. únor 2018

Vyzkoušet si jízdu strojvedoucího lokomotivy a prohlédnout si více než sto let staré exponáty, které se týkají vlaků a železnic. To mohou návštěvníci celoročně v historické budově nádraží Ostrava-střed. Právě tam se nachází Železniční muzeum moravskoslezské, které mapuje historii železnice na Ostravsku od jejího samotného počátku až po dnešek. Stálou expozici v něm doplňují krátkodobější výstavy i nově vydávané publikace.

Takovéto muzeum prý jinde v Česku nenajdete. „Naše muzeum přibližuje historické tratě, které byly v našem kraji. A současná výstava připomíná, kdy na Ostravsko přijel první vlak – bylo to 1. května 1847,“ říká ředitel muzea Vojtěch Hermann.

Expozice muzea nejsou jen spousty textů, zajímavostí, fotografií. Jsou to i dobové exponáty. Uvidíte tady uniformy z různých období, jízdenky, telefony, které se na železnici používaly na přelomu 19. a 20. století.

„Výstavní prostory muzea se rozkládají ve dvou podlažích – nahoře v patře máme tři, čtyři místnosti a tady dole jsou větší a hlavně váhově těžší expozice. Takže tady uvidíte řídící přístroje výpravčího na bázi elektromechaniky, které bylo ve své době vlastně naprosto dokonalé,“ doplňuje ředitel muzea.

Trenažer strojvedoucího

Trenažer strojvůdce

„Jsme rádi, že jsme mohli zřídit trenažér strojvedoucího motorové lokomotivy. Dospělí i děti si mohou vyzkoušet, jak se lokomotiva ovládá. Dětem pak dáváme takzvaný certifikát – je to něco jako diplom, na kterém je jméno toho dítěte,“ uzavírá Vojtěch Hermann, ředitel Železničního muzea moravskoslezského.

Modelová železnice v přízemní části muzea
autor: čan
Spustit audio