Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar mají Rottrová a Štreit

4. březen 2019

Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za celoživotní dílo na nedělním slavnostním galavečeru v Ostravě získali stálice české populární hudby Marie Rottrová a jeden z nejlepších českých fotografů, profesor fotografie na Slezské univerzitě v Opavě Jindřich Štreit.

Ocenění za celoživotní dílo je novinkou letošního druhého ročníku regionálních kulturních cen, které se udělují v šestnácti kategoriích. Po loňském ročníku se podle Honuse lidé organizátorů dotazovali, proč kromě výročních cen neudílejí i ceny za celoživotní dílo. Letos tedy toto ocenění přidali.

„Hledali jsme osobnosti, které významem daleko překročily běžný standard ve svých uměleckých oborech. Chtěli jsme navíc, aby to byly osobnosti rozdílných světů, proto jsme volili jak populární hudbu, tak i protipól v podobě introvertního výtvarného umění. Obě oceněné osobnosti jsou nezpochybnitelnými autoritami ve svém oboru,“ uvedl autor projektu Aleš Honus.

Podle něj letos byla založena nová tradice a v dalších letech o ocenění za celoživotní dílo bude rozhodovat kolegium z respektovaných kulturních osobností.

Rottrová je ostravská rodačka. Je známá hity jako Řeka lásky, Měli jsme se potkat dřív, Ten vůz už jel či Zřejmě letos nikde nejsou kytky. Za svou kariéru nazpívala přes 600 písniček, první album vydala v roce 1970. Za svoje umění získala řadu prestižních ocenění. V roce 2010 byla Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy.

Štreit patří k fotografům zaměřeným především na dokumentární fotografii. Jeho snímky léta budí pozornost doma i v zahraničí. Jeho práce jsou zastoupeny v nejvýznamnějších sbírkách. Své zkušenosti předává také posluchačům Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Držiteli výročních cen za rok 2018 se stali například klavírista Tomáš Kačo, zpívající violoncellistka Dorota Barová, skupiny February a Nedivoč, operní pěvci Pavel Klečka a Veronika Holbová či herci Josef Kaluža a Pavla Gajdošíková a další umělci.

V průběhu téměř tříhodinového programu vystoupili významní umělci spjatí s Moravskoslezským krajem, například zpěvák Tomáš Klus s dvacetičlenným orchestrem a dětským sborem Permoník, sopranistka Patricia Janečková nebo muzikálová hvězda Hana Fialová.

„Program jsme se snažili koncipovat tak, abychom ukázali, že Moravskoslezský kraj je obrovskou líhní talentů s potenciálem překračovat nejenom hranice regionu, ale i České republiky. Galavečer spojený s oceňováním laureátů je jedinou událostí v roce, kde se stírají hranice mezi různými uměleckými proudy a na jednom jevišti se potkají umělci z širokého spektra žánrů z oblastí divadla, hudby, výtvarného umění i literatury,“ dodal Honus.

Laureáti Ceny Jantar 2018

Cena za celoživotní dílo: Marie Rottrová, Jindřich Štreit

Populární hudba 2018 - Interpret roku: Tomáš Kačo

Populární hudba 2018 - Interpretka roku: Dorota Barová

Populární hudba 2018 - Kapela roku: February

Populární hudba 2018 - Píseň roku: Nedivoč - Fotky z výletu

Artificiální hudba 2018 - Instrumentalista roku: Daniel Skála

Artificiální hudba 2018 - Hudební těleso roku: Janáčkova filharmonie Ostrava

Divadlo 2018 - Balet/muži: Sergio Mendéz Romero

Divadlo 2018 - Balet/ženy: Sawa Shiratsuki

Divadlo 2018 - Opera/ženy: Veronika Holbová

Divadlo 2018 - Opera/muži: Pavel Klečka

Divadlo 2018 - Muzikál/ženy: Kateřina Marie Fialová

Divadlo 2018 - Muzikál/muži: Ján Slezák

Divadlo 2018 - Činohra/ženy: Pavla Gajdošíková

Divadlo 2018 Činohra/muži: Josef Kaluža

Literatura 2018: Irena Šťastná

Výtvarné umění 2018: Jiří Šigut

autor: tif | zdroj: ČTK

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka