Moravskoslezský kraj je na chytrou karanténu připravený, říká náměstek Prymula
Moravskoslezský kraj je díky vysokému stupni elektronizace připravený na systém chytré karantény možná nejlépe ze všech regionů. Během několika dnů tam bude personál schopen se systémem pracovat v plné operativě. ČTK to po jednání se zástupci kraje v Ostravě ve čtvrtek řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Takzvaná chytrá karanténa, jež má postupně nahradit plošná omezení kvůli koronaviru, byla spuštěna na konci března v Jihomoravském kraji. Má se rozšířit na další kraje, v celém Česku má naplno fungovat od 1. května.
Čtěte také
„Moravskoslezský kraj je ze všech krajů možná úplně nejlepší v tom slova smyslu, že tady elektronizace dosáhla opravdu poměrně vysokého stupně. Data ukazují, že se dá populace protestovat někdy mnohem více než v některých jiných krajích,“ řekl Prymula.
Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák řekl, že na začátku epidemie kraj připravil vlastní objednávkový systém, ve kterém eviduje i výsledky. „Teď se dostáváme do vyšší úrovně, kdy musíme věci, které máme lokálně rozvinuté, vyvinuté, používané, propojit s centrálními, takže bylo důležité se dohodnout, jak to uděláme. Věci, které máme v našich systémech, potřebujeme dostat do centrálních databází,“ řekl hejtman.
Podle Prymuly lze systémy propojit a získat datové výstupy použitelné centrálně. „Myslím si, že jsme se na všem dohodli, a teď nás čeká práce, která v horizontu nějakých dvou týdnů by měla vést k tomu, že ten systém bude plně funkční,“ řekl Prymula. IT specialisté zmapují, co jednotlivé systémy umožňují a která data lze propojit do centrálního systému.
„Potřebujeme vědět, jaké jsou parametry v jednotlivých regionech, odběrová místa, laboratoře. Tady už byl instalován systém, kdy jsme schopni využívat vzpomínkové mapy,“ řekl Prymula.
V takzvané vzpomínkové mapě mohou odborníci po souhlasu nakaženého z dat z jeho mobilního telefonu či platební karty za posledních několik dní vytvořit trasu jeho pohybu. Mapa má sloužit hygienikům k dohledání, koho je třeba kontaktovat, případně otestovat a umístit do karantény.
Čtěte také
„Bylo to mnohem rychlejší než v některých jiných krajích. Během jednoho dne už tady byly dvě nebo tři desítky rozhovorů, které byly právě v tomto systému. Myslím si, že během pár dnů medici, co tady jsou, i personál krajské hygieny, epidemiologové budou schopni s tím systémem pracovat,“ řekl Prymula.
„Dohledávání už probíhalo i v minulosti, teď bude probíhat na takové úrovni, že se budou tyto věci ukládat i do systému, takže budeme mít přehled o kontaktech, a to je právě přidaná hodnota celého toho systému,“ uzavřel hejtman.
Související
-
Počet lidí s covid-19 překročil v Moravskoslezském kraji 700
Za posledních 24 hodin vzrostl o 24 na 703. Z nemoci se vyléčilo dalších 9 lidí, celkem je v regionu už 77 vyléčených. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice.
-
Jak si v karanténě obstarat nákup, kam se obrátit o pomoc, jak poznat koronavirus?
Jak poznat koronavirus, kam se obrátit o pomoc, jak si v karanténě obstarat nákup? Nabízíme vám vše na jednom místě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusista Glanc: Speciální operace není jen krycí název pro válku s Ukrajinou. Děje se i uvnitř Ruska
-
Nikdo neví, kam zmizeli tajní policisté. Křesťané říkají, že mají sbaleno, popisuje ze Sýrie novinář
-
Analytik: Česká armáda potřebuje peníze i lidi. Přilákat nové se jí zatím nedaří
-
Lidé posílají cukroví do oblastí, které zasáhly povodně. Jenom v Telči a okolí napekli 85 kilogramů