Moravskoslezští hasiči zasahovali po bouřkách, v Ostravě byl přerušený festival

1. červenec 2022 23:44

Částí Moravskoslezského kraje se dnes prohnal silný déšť spojený s krupobitím, větrem a místy i s bouřkami, které shazovaly stromy a zaplavovaly vodou sklepy. Vítr způsobil problémy například v Českém Těšíně na Karvinsku, kde strhl i jednu střechu, řekl ČTK mluvčí hasičů Jakub Kozák.

V Ostravě byl zhruba na hodinu přerušený festival taneční hudby Beats for Love, z některých částí areálu v Dolních Vítkovicích museli návštěvníci odejít. Kvůli stromu, který spadl na železniční trať, byla přibližně na dvě hodiny přerušena doprava mezi stanicemi Pržno a Frýdlant nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku.

Čtěte také

„Probíhá částečné uzavření areálu! Prosíme všechny návštěvníky, aby dočasně opustili prostor LOVE stage, techno stage, beefeater stage, reggae stage! Dbejte pokynů security a pořadatele,“ uvedli okolo 19:30 organizátoři Beats for Love na facebooku. Poté co se bouřka přehnala, pořadatelé produkci obnovili a začali znovu do areálu pouštět nové návštěvníky.

„Nemáme hlášená žádná zranění. Částečné vyklizení areálu a přerušení produkce bylo preventivní právě proto, abychom nějakým zraněním předešli,“ řekl mluvčí akce Matyáš Ožana. Voda při prudkém dešti ale způsobila na několika místech areálu problémy a některé scény tak ještě po 22:00 nefungovaly. „Jede většina stageí včetně hlavní stage, některé se ještě snažíme nahodit. Byly nějaké výpadky elektřiny a internetu, takže se nám kvůli tomu tvořily fronty, ale po nahození jsme je rychle odbavili,“ řekl Ožana.

Kozák řekl, že u žádné z událostí, u nichž zasahovali, neevidují hasiči žádné zranění. Od 17:00 do 22:00 ale řešili 58 událostí spojených s počasím. Například v Českém Těšíně zasahovali u více než deseti událostí současně. Situace se tam pak uklidnila, ale bouřky se přesunuly na Frýdecko-Místecko.

Déšť a vítr v Moravskoslezském kraji

„V převážné většině případů se jednalo o pády stromů, čerpání vody ze sklepů, popřípadě úklid komunikací zaplavených bahnem. V Českém Těšíně poškodil padlý strom zaparkovaný osobní automobil, ve stejném městě pak vítr strhl střechu rodinného domu. Hasiči ji po dohodě s majitelem pomocí lan stáhli na zem,“ uvedl Kozák.

Nejvíce zásahů, 26, měli hasiči v okrese Frýdek-Místek. V okrese Ostrava-město zasahovali čtrnáctkrát, na Karvinsku třináctkrát, čtyřikrát na Opavsku a jednou v okrese Nový Jičín. Bez zásahu v souvislosti s počasím byli moravskoslezští hasiči jen v okrese Bruntál .

V některých tocích stouply hladiny. Na řece Lučině v Horních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku byl krátce vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost.

Déšť a vítr v Moravskoslezském kraji
zdroj: ČTK
Spustit audio