Morový sloup ve Fulneku možná nestojí kvůli moru, ale kvůli nehodě s vápnem
Morové sloupy stavěli lidé na náměstích zpravidla jako díkuvzdání za ochranu před smrtící morovou epidemií. Náměstí Komenského ve Fulneku na Novojičínsku ovšem zdobí sloup, za jehož vznikem stojí možná ještě jiná legenda.
Za všechno prý může díra s hašeným vápnem a jeden nešťastný karambol na koni. Jeden z příběhů, který se podle legendy se vznikem morového sloupu spojuje, má poměrně kuriózní základ.
Barokní památku prý nechal z vděku postavit měšťan a kupec Šebestián Mehoffer za to, že se s koněm zachránil z jámy s hašeným vápnem vykopané na náměstí. Zjistili jsme pak další podrobnosti. Že třeba o statiku sloupu se místní kvůli provozu báli už před stoletím. Poslechněte si.
Související
-
S odkazem J. A. Komenského je neodmyslitelně spjaté město Fulnek
Mezi místa, kterými v životě prošel a která silně utvářela jeho myšlenky, názory a dílo, patří Fulnek. Kaple, ve které po tři roky kázal, je dnes součástí památníku.
-
Křížem krajem po stopách morových epidemií Nového Jičína
Jednou z největších pohrom bývaly před staletími morové epidemie. Město Nový Jičín postihly několikrát a pro připomenutí byste tam našli hned několik památných míst.
-
Památkami Fulneku vás provede naučná stezka ‚Člověče, zastav se...‘
Fulnek je barokní perlou Moravského Kravařska. I to připomíná naučná stezka „Člověče, zastav se ...", která vede městem. Ke 12 zastavením přibudou letos další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka