Na koloběžku se ze zákona pohlíží jako na kolo, koloběžkář je tedy cyklista

19. září 2023

I na konci léta je stále hodně cyklistů na českých silnicích. Jakými pravidly se řídit a co by měli dodržovat jezdci na elektrokoloběžkách? Nejen na to odpovídal dopravní specialista Josef Laža z městského ateliéru MAPPA v Ostravě.

Kromě jiného jsme se v pořadu dotkli i elektrokoloběžek v ulicích, na chodnících. „Na koloběžku se pohlíží jako na jízdní kolo. To znamená, na řidiče koloběžky se vztahují veškerá pravidla a práva, která jsou na jízdní kola. To znamená, koloběžka patří na vozovku, případně na stezku pro jízdní kola nebo stezku pro chodce a cyklisty,“ říká v Poradně Josef Laža.

„Takže to, co, s čím se setkáváme, že elektrokoloběžky potkáváme na chodníku, k tomu by docházet nemělo. Pro nás, kteří se zaměřujeme na veřejný prostor, je to jednak porušení zákona, ale zároveň signál, že ten uliční prostor je nevyhovující pro tento druh pohybu a že by v té ulici mělo dojít ke změně. Protože poptávka po elektromobilitě v tom úseku je, ale nenaplňuje ty požadavky tak, abychom ochránili i ty nejslabší v tomto případě chodce na chodnících,“ dodává Laža.

autoři: Iva Havlíčková , tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...