Na kopci Kopřivná stojí nová věž. Je součástí vznikající sítě rozhleden
V Budišově nad Budišovkou na Vítkovsku přibyla dlouho očekávaná turistická atrakce. Na tento odlehlý kout Opavska se bude už brzy možné podívat z výšky. Stavbaři dokončili více než 30metrovou rozhlednu, která je součástí nové česko-polské sítě vyhlídek.
„Přímo před námi máme Beskydy, napravo je Červená hora u Libavé, pak dále doprava Jeseníky – Praděd máme dnes v mlze,“ ukazuje do dáli starosta Budišova n. B. Patrik Schramm (ODS). Jsme v 28 metrech, těsně pod vrcholem ocelové rozhledny s průhlednou střechou a prosklenou podlahou.
Stála 11 milionů korun. „Jsem rád, že je postavená. Asi jsme to úplně netrefili vzhledem k finančním problémům kvůli koronaviru, ale lidé chodí, mají o to zájem, tak si myslím, že se to podařilo,“ dodává.
Zájem je už teď, i když kolem rozhledny ještě stojí plot. Pan Mirek je přesvědčený, že místním lidem přibyl nový cíl třeba při procházkách se psem. „Je to nádherná záležitost. Pro lidi, co mají rádi přírodu, pohyb, je to úžasná věc,“ říká. Na kole kolem jezdí pravidelně a zvýšeného pohybu lidí si všímá.
Na české straně mezi rozhlednami zapojenými do projektu nechybí štramberská Trúba, vyhlídková věž ostravské Nové radnice, opavská Hláska, či rozhledna Kanihůra u Bílova na Novojičínsku.
Zdroj: Euroregion Silesia
Rozhledna se zatím pracovně jmenuje Kopřivná podle kopce, na kterém stojí. A podle starosty snad už brzy přijdou i vzdálenější turisté. Díky vyhlídce tudy vede speciální trasa u státní hranice.
„Naše rozhledna je součástí projektu Silesianka, ve kterém se dohromady zasíťovávají rozhledny a vyhlídková místa v opavském okrese a polské části euroregionu. Budou vznikat turistické produkty, společná mapa, pexeso, 3D modely v rámci společné propagace,“ přibližuje starosta přeshraniční projekt.
Propojených rozhleden bude ještě letos přes třicet. Včetně těch starších. Stezka Silesianka už má i svého maskota – dětskou kresbu rozhledny s dalekohledem na krku.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.