Na pokoj dostal covid pozitivního pacienta. Teď chce po nemocnici odškodnění

22. říjen 2020 06:10

Kontrole teď čelí nemocnice v Karviné-Ráji. Stěžuje si na ni jeden z pacientů, kterému vadí, že ho nemocnice dostatečně nechránila před nákazou koronavirem. V jednom pokoji totiž ležel s covid pozitivním člověkem. A tvrdí, že než to nemocnice zjistila, uplynul celý den. Muž teď chce po nemocnici odškodnění.

„Jsem v karanténě a budu v ní ještě devět dní, protože člověk, kterého mi dali na pokoj, byl na covid pozitivní,“ říká Vlastimil Adamczyk. S bolestí na hrudníku ho hospitalizovali na interně v nemocnici v Karviné-Ráji. O pár hodin později tam přijali dalšího pacienta. „Toho pána tam dali 12. 10. v podvečer, ale přišli mu říct až druhý den kolem 16. hodiny, že je pozitivní,“ upřesňuje pan Adamczyk.

Podle něj mu ani nikdo pořádně nevysvětlil, proč k takové situaci došlo. „Stěžoval jsem si u lékaře. Ten se mi omluvil s tím, že to nebylo na jeho směně. Tím to vlastně skončilo,“ dodává. Po nemocnici bude požadovat mimo jiné ušlý zisk, protože kvůli karanténě musel uzavřít své provozovny v Ostravě.

„Stížností se zabýváme“

Mluvčí nemocnice Věra Murínová potvrdila, že se vedení jeho stížností zabývá. „Prověříme všechny okolnosti a v řádném termínu se k této stížnosti vyjádříme,“ uvedla mluvčí.

Čtěte také

Jestli nemocnice něco porušila, nebo kde případně došlo k chybě, teď nechce komentovat ani kraj jako zřizovatel nemocnice, mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová ale potvrdila, že nemocnice pacienty před hospitalizací na koronavirus testuje, a to i když nemají příznaky nemoci covid-19.

„V případě plánovaných hospitalizací se jedná o PCR test, jehož výsledky mívá nemocnice do 24 hodin a pokud je to urgentnější příjem, tak je to jiné testování, kdy má nemocnice výsledky do tří hodin,“ upřesnila Birklenová.

Povinnost testovat není

Povinnost testovat pacienty před hospitalizací přitom teď nařízena žádným opatřením není. „To musí posoudit ta nemocnice ve svém krizovém plánu. Kdy udělá analýzu rizika a řekne ano, u nás je riziko hodně velké, budeme každého testovat,“ potvrzuje ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Řekla přitom, že i hygienici stížnost důkladně prošetřují. Do skončení kontroly a vypořádání námitek ale nemohou být konkrétní. „Krajská hygienická stanice obdržela podnět na nedodržování režimu v jedné z nemocnic na území kraje a zahájila v této nemocnici státní kontrolu,“ dodala Svrčinová.

Podobnou stížnost přitom podle Svrčinové řeší hygienici podruhé za celou dobu pandemie.

Spustit audio

Související