Na špatné ovzduší nově sama upozorní mobilní aplikace SmogAlarm

25. duben 2017
Dobré odpoledne

Zájemci o informace o kvalitě ovzduší z celé České republiky mohou využívat novou verzi aplikace SmogAlarm. Pro chytré telefony a tablety ji vyvinula ostravská organizace Čisté nebe. Nově si třeba lidé mohou nechat posílat upozornění na překročené limity znečišťujících látek. Ostrava přispěla na aktualizaci programu částkou 250 tisíc korun.

„Mám něco podobného už v telefonu a podle toho se řídím. Je to dobré ta aplikace," říká mladá matka Nikola Holčáková Českému rozhlasu Ostrava. Žije v Ostravě-Muglinově, kde se je smog častým problémem.

Čisté nebe aplikaci spustilo v roce 2011 a od té doby si ji stáhlo asi 35 tisíc lidí. K dispozici je zadarmo.

„SmogAlarm byl naposledy aktualizován v roce 2012, proto jsme naznali, že je nejvyšší čas dát aplikaci novou podobu. A to jak grafickou, tak i funkce, jako je například upozornění v momentě, kdy se zhorší kvalita ovzduší na špatnou nebo velmi špatnou. Je také možné si přečíst v záložce informace o znečišťujících látkách, ať už to je PM10, PM2,5, benzo(a)pyren," popisuje ředitelka Čistého nebe Anna Plošková a připomíná smysl této služby.

„Vzhledem k tomu, že aplikace vás upozorní na fakt, že se ovzduší zhorší, můžeme tomu přizpůsobit své chování. Pokud například zjistím, že je kvalita ovzduší špatná, tak nepůjdu běhat, protože vím, že bych si tím spíše uškodila," dodává Plošková.

Aplikace SmogAlarm upozorní na špatný stav ovzduší

SmogAlarm využívá informace z měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu. „Tady vidíme přehled stanic, které jsou seřazené podle stanice nejbližší. Můžeme si rozkliknout detail každé stanice a vidíme tady jednotlivé veličiny. Můžeme si zobrazit mapu stanic," vysvětluje Stanislav Ubík, který program vyvinul.

SmogAlarm má úspěch u uživatelů i odborníků. Například roku 2013 získala 2. místo v soutěži neziskových organizace o Nejlepší internetový projekt.

„Podobná aplikace v Česku není, ale v zahraničí je jich vícero. Je třeba velmi pěkná, která se jmenuje Plum. Je to z Paříže. To byl jeden z našich inspiračních zdrojů," dodává Plošková.

Podrobnější informace najdou lidé například na webových stránkách Čistého nebe.

autor: Petra Sasínová
Spustit audio