Nápor návštěvníků na přírodu je šílený, zvěři to škodí. Umíme se v přírodě chovat?

5. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda Mysliveckého spolku Václavovice Ivan Hoch

Povíme si o tom, jak přispět v zimě k ochraně lesní zvěře. Zvířatům ve volné přírodě prospějeme především ohleduplným chováním. Myslivec Ivan Hoch také vysvětlí, proč zvířatům škodí, když je násilně vyrušíme.

„Nápor návštěvníků je šílený, to jsou zástupy lidí. Nemám jim to za zlé, chápu je. Vím, co je to sedět doma. Ale někdy se opravdu neumí chovat, nebo si to možná ani neuvědomí, že ta zvěř na ně reaguje na sto metrů. Na sto metrů o nich ví. A ta zvěř nemůže pořád běhat sem a tam, z křovin pořádně ani nevyleze a je v permanentním stresu,“ říká Ivan Hoch, předseda Mysliveckého spolku Václavovice.

Chování zvěře se mění

„Je dobré se chovat tiše, nechodit mimo pěšiny a cesty. Tak i spíš uvidí tu zvěř. Dnes je to bohužel tak, že i ten denní rytmus se zvěři změnil. Přes den už ani nechce chodit, dokonce ani zrána a zvečera,“ dodává myslivec.

V Poradně také například uslyšíte, jak mohou v přírodě škodit volně pobíhající psi. A netýká se to jen velkých plemen – i jorkšírský teriér umí udělat své. Poslechněte si přírodně laděnou Poradnu a dozvíte se víc. Třeba i to, jak je to s typy zimního spánku.

Spustit audio

Související