Návrat slezské orlice. Zmizelá část památníku obětem sedmidenní války se vrací do Orlové
Lidé se diví, že takový monument vzniká starou technologií, pochvaluje si sochař. Převoz slezské orlice se blíží
Na prázdné místo památníku Sedmidenní války v Orlové po desítkách let znovu dosedne majestátní slezská orlice. Sochař Martin Chmelař už začíná přesně plánovat, jak třicetitunový monument převeze z pražského venkovního ateliéru na druhý konec republiky. Sochu rozloží na pět dílů, jednotlivé části obalí molitanem, aby se cestou nic nezničilo, a pak vše na místě s pomocí jeřábu znovu složí. Mezitím stále řeší následky krádeže, při které přišel o veškeré sochařské vybavení.
„Po prvé straně na stolku v této skříni byly sbíjecí kladiva. V šuplíkách jsem měl i různé anatomie pro výtvarníky, zápisníky, skicy, které byly určitým mustrem pro vytváření sousoší. Škoda vznikla řádově kolem 500 tisíc.“
Martin Chmelař se stal po krádeži sochařem bez nářadí. Musel si koupit nové vybavení, aby do Orlové vůbec mohl obří sousoší dovést.
„Samozřejmě se člověk musí zadlužit na to, aby si věci znovu pořídil a nebyl čas na to zkoumat, proč se to stalo, kdo to udělal, jestli se to vrátí. Prostě běží nám čas a a termín.“
Jeho kamarádi proto na platformě Donio spustili kampaň na Martinovu podporu s názvem solidaritou proti krádeži. „Místo toho, aby sochař se v klidu věnoval věci, která ho těší, tak do toho musí řešit ansámbl věcí, jezdit na výpovědi, brát kolegy na různé výslechy, odběry DNA.“
Vzniká výsledný tvar
I přesto je Martin Chmelař znovu na lešení a slezskou orlici dokončuje. „Dáváme tomu výslednou formu, tvar, jak to bude vypadat. Kámen je ovlivněný počasím, takže má v sobě určitou vlhkost, což je zmrzlý kus kamene, který je tvrdší. Přírodu prostě člověk neovlivní.“
Od nářadí odlétávají hodně ostré oštěpky, člověk se musí krýt. „Bál jsem se, abych v nějakém kameni neobjevil hnízdo nebo nějaký štych, přírodní kaz, který není vidět na povrchu.“
Lidé se o sochu zajímají
„Mám radost, že někteří lidé se ptají, zajímají se najednou o sochařinu. Diví se, že dneska něco takového vlastně vzniká v podobě takto velkého monumentu a ještě starou technologií. Občas sem někdo přijede, pejskaři se ptají, co to bude.“
Převoz takového monumentu je docela velká logistická operace. Do Orlové vyrazí z Prahy těžká technika se slezskou orlicí na konci dubna.
Související
-
Sedmidenní válku na Těšínsku připomíná v Orlové pomník. Není ale kompletní a čeká ho obnova
Přesně před sto lety utichly zbraně na Těšínsku. Na hřbitově v Orlové stojí pomník československým obětem konfliktu. Není ale kompletní. Radnice slibuje letos jeho obnovu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.