Noc kostelů, MHF Leoše Janáčka, plážový volejbal, den dětí... Vyberte si z našich tipů

1. červen 2023

Kam za kulturou, zábavou, pohodou v pátek a o víkendu? Pokud ještě nemáte jasný plán, nechte se inspirovat naší nabídkou.

Noc kostelů

Do Noci kostelů se v pátek 2. června v ostravsko-opavské diecézi zapojí 135 kostelů a modliteben. Po západu slunce lidem nabídnou prohlídku kostelními zákoutími i pohled do života farností a sborů. Například v opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se lidé mohou seznámit s příběhy tamních soch.

Čtěte také

A od 17 hodin můžete vyrazit na prohlídku Staré Karviné. A cestou objevovat, co se v této části Karviné ještě zachovalo a porovnat dnešní stav s dobovými srovnávacími snímky. Procházka startuje u šikmého kostela sv. Petra z Alkantary. A trasa vede až k zaniklému kostelu sv. Jindřicha a zpět.

V Bílovci od 18 do 22 hodin zpřístupní zájemcům expozici Skrytý středověk v podzemí bíloveckého zámku i místní muzeum. Díky Noci kostelů bude otevřený také zdejší kostel sv. Mikuláše, kde budou odtajněny výsledky archeologického průzkumu nepřístupného podzemí této sakrální stavby.

A o půl osmé večer bude zahájena výstava drásaných pastelů malířky Marie Plotěné. A to v evangelické modlitebně v Janáčkových sadech v Novém Jičíně. Výstava tam bude k vidění až do poloviny září.

Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze

Fantastické záhady v Třinci
Muzeum Třineckých železáren a města Třince, zve na výstavu nazvanou Fantastické záhady. Jejím autorem je spisovatel a záhadolog Arnošt Vašíček. Návštěvníky zavede do řady exotických lokalit od tropických pralesů přes největší pouště světa až k Velikonočnímu ostrovu. V pátek je muzeum otevřeno od 9 do 17 hodin.

Pohádkový den dětí v Bruntále
V městském parku v Bruntále se v pátek koná akce pro děti. Budou tam různá pohádková stanoviště, ukázky lovecké kynologie, malování na obličej nebo jezdecká exhibice. Na Pohádkový den dětí můžete do parku vyrazit mezi 9 až 16:30.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2023

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) přichází opět s pestrým programem v podobě tří desítek festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.

  • V pátek v 19:00 je to Opava, kostel sv. Vojtěcha – Klenoty české a německé varhanní hudby
  • V sobotu v 19:00 to jsou Ludgeřovice a kostel sv. Mikuláše – Varhany liturgické i světské
  • Neděle 19:00 Ostrava, Landek Park – kompresorovna: Nikol Bóková Quartet (Jazzový večer)

Podrobnosti o jednotlivých koncertech a vstupném najdete na webu mhflj.cz.

Nikol Bóková

Ostrava Beach Pro 2023
Ostrava opět hostí nejlepší světový plážový volejbal, navíc v jedinečném prostředí Dolních Vítkovic. Hraje se už od středy, v pátek jsou na programu ještě zápasy ve skupinách (2 kurty, 8:30 – 19:00), v sobotu play off: round of 12 (2 kurty, 10:00 – 14:00), čtvrtfinále (2 kurty, 14:30 – 18:30) a v neděli pak semifinále (1 kurt, 9:00 – 13:00) a finále (1 kurt 13:30 – 17:30). Podrobnější program a informace o vstupném najdete na webu ostravabeachpro.cz.

Den moří a oceánů v Zoo Ostrava
Přestože Česká republika nepatří k přímořským státům, problematika moří a oceánů se týká i nás vnitrozemců. Sobotní akce v ostravské zoo upozorní na klíčový význam moří a oceánů pro život na Zemi, ale i na skutečnost, že se oceány v důsledku lidské činnosti v posledních letech dramaticky změnily. Program potrvá od 11 do 16 hodin.

Folklorní (Ne)Fest
Do Havířova se v sobotu můžete vypravit na Folklorní (Ne)Fest. Připraven je program (od 14 do 22 hodin) pro děti i dospělé. Na hlavním pódiu se během akce představí soubor Ekonóm z Bratislavy, východoslovenský projekt Manuša, místní dětský soubor Vonička a soubor Suszanie. S projektem 11 podob lásky vystoupí Marian Friedl a těšit se můžete také na mužský pěvecký sbor z Oder za doprovodu cimbálové muziky Odera.

Marian Friedl

Den s IZS a Den otevřených dveří IVC Třinec
V sobotu a v neděli jste zváni do Třince na oslavy 20 let integrovaného záchranného systému v Třinci, kdy se můžete podívat do běžně nepřístupných míst tamního Integrovaného výjezdového centra (IVC). Po oba dny bude připraven bohatý program pro děti i dospělé. Podrobný program akce najdete zde.

Dětské prohlídky zámku v Kuníně
Unikátní možnost oslavit Mezinárodní den dětí budou mít po roce opět všechny děti, které zamíří v neděli 4. června na zámek do Kunína. Děti mají v tento den vstup tradičně zdarma a když vymalují a přinesou obrázek s hraběnkou Walburgou, dostanou malý dárek. Prohlídky se konají v 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30 a 16.00 hodin. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...