100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

Jeden z nejhorších momentů v historii Baníku? Finanční krach a sestup do druhé ligy

V 15. části seriálu probereme jeden z nejhorších momentů v historii, a sice finanční krach a sestup do druhé ligy v sezoně 2015/2016. Ale budeme se věnovat i veselejší části, kterou je okamžitý návrat mezi elitu.

„To období bylo hodně smutné, ale na druhou stranu zas něco nového začalo. Možná by ta značka Baníku úplně zanikla, kdyby nepřišel pan Brabec – že zaplatil ty dluhy a nastartovala se nová éra,“ vzpomíná na dobu temna v Baníku Ostrava ofenzivní hráč a vicemistr světa do 20 let Tomáš Mičola.

Čtěte také

Baník sestoupil do druhé ligy po 50 letech, které patřily k nejúspěšnějšímu období klubu. Ale jak už Mičola naznačil, klub se po finančních problémech potřeboval očistit jak sportovně, tak ekonomicky.

„A neumím na to odpovědět, jak dlouho by pan Šafarčík dokázal řídit tento klub. Protože i on sám několikrát deklaroval, že jeho finanční zázemí mu neumožňuje to, aby dál vlastnil Baník Ostrava,“ říkal v únoru roku 2016 na tiskové konferenci nový majitel Baníku Václav Brabec. Klub přebíral právě z rukou Petra Šafarčíka.

Ale nejen on, ale i předchozí majitel Tomáš Petera dostali Baník do dluhů. Při příchodu Brabce do Baníku už byl sestup do druhé ligy prakticky jistý, v podzimní části totiž získal jen čtyři body a na jaře už se zázraky neděly. „Šlo vidět, že jsme neměli kvalitu,“ uznal Tomáš Mičola, který přišel do Baníku z angažmá ve francouzském Brestu a Slavii Praha.

Tomáš Mičola s Milanem Barošem

Tomáš Mičola vzpomíná, že Olomouc a Opava byli v boji o postup silnými soupeři a Baník se teprve stavěl na nohy. „Musím říct, že to bylo celkem stresující. Byli jsme pod tlakem, protože jsme museli každý zápas prostě vyhrát. Dovolím si říct, že Opava měla hodně dobrý kádr, mělo dobrého trenéra Skuhravého,“ připomíná Mičola, kapitán týmu a se sedmi góly nejlepší střelec týmu ve druhé lize.

Hlavně zápasy venku byly pro Baník hodně složité, domácí týmy byly na silnou značku hodně nažhavené. „Pro ně to byl svátek. Měli jsme hodně remíz a málo vyhrávali. Myslím, že venku všude jsme ten stadion vyprodávali. Za mě to byla nejlepší sezóna v kariéře,“ dodává.

A jak říká Mičola, Baník prohrál ostudně 1:4 třeba v posledním podzimním kole v Třinci. A hned ve druhém jarním kole přišla další porážka na hřišti Frýdu-Místku. Regionální souboje venku Ostravanům nešly. Ale Opavu, se kterou bojoval o druhé postupové místo, dvakrát porazil.

Čtěte také

Třetí Opavu Baník nakonec předstihl jen o jediný bod a mohl slavit. „Je to strašná úleva. Moc děkuji za tu celou sezonu. Jsem šťastný, že jsem u toho mohl být,“ radoval se tehdy Tomáš Mičola.

Baník tedy nejhorší novodobé období měl za sebou a mohl myslet zase na lepší časy. „Ta Ostrava je specifická, to je kouzlo, které za to stojí. To jsem věděl, proto jsem sem šel. Věděl jsem, že tady prostě ta atmosféra bude. Že se to musí nastartovat a ono se to nastartovalo. Ostrava bude zase hrát poháry a nahoře. Je to otázka času,“ říkal před pěti lety Vlastimil Petržela.

Mužstvo do nejvyšší soutěže převzal trenér Radim Kučera, po něm se vystřídalo do dneška dalších pět trenérů. Bohumil Páník, Luboš Kozel, Ondřej Smetana, Tomáš Galásek a nyní Pavel Vrba. Ale pohárová účast zatím nevyšla.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.