Novodobý příběh tisíce let starého meče z ostravského Koblova se začal psát v 70. letech

22. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Špička čepele starodávného meče

Má slušně propracované detaily na své čepeli, ale překvapí vás zvláštně malá rukojeť. Jako by koblovský bronzový meč ani nebyl určen pro silnou chlapskou ruku. Zajímavý nález z Ostravy-Koblova má ve svých sbírkách Ostravské muzeum.

Novodobý příběh bronzového meče z ostravské části Koblov startuje na začátku sedmdesátých let minulého století. Tehdy totiž starodávnou zbraň vybagroval dělník z původního řečiště řeky Odry. Jak se ovšem na místo nálezu dostal? Kde a kdy ho dávný mečíř vyrobil?

Archeologie se snaží najít odpovědi na všechny tyto otázky. A my vám příběh nalezeného meče nabízíme v rozhovoru s archeologem Ostravského muzea Zbyňka Moravce. Jen ještě dodejme, že slušně dochovaný nález nedávno prošel skenerem a zanedlouho se z depozitáře vrátí zase do muzejní expozice.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová