Nukleární medicína a léčba onemocnění štítné žlázy
Jedním z medicínských oborů, který se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění štítné žlázy, je nukleární medicína.
Jak funguje, čeho využívá, jak vypadá terapie radiojódem i nakolik se naší populace týkají karcinomy štítné žlázy, o tom jsme v rozhlasové Lékárně hovořili s doktorem Pavlem Širůčkem z Kliniky nukleární medicíny ostravské Fakultní nemocnice. Záznam pořadu přehrajete kliknutím na odkaz ‚Poslechněte si celý rozhovor‘.
Téma příští Lékárny
Lymská borelióza, tedy infekční onemocnění, které při neléčení nebo pozdě zahájené léčbě ohrožuje klouby, srdce i centrální nervovou soustavu a její následky si pak nesete po celý zbytek života.
Redaktorka Ivana Šuláková do vysílání pozvala MUDr. Alenu Zjevíkovou z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Máte-li otázky, napište nám na lekarna.ostrava@rozhlas.cz, v době vysílání pak volejte 596 11 22 66.
Související
-
Špatně fungující štítná žláza vám může udělat ze života peklo
Nabíráte na váze, jste unavení a ospalí? Máte nervy na pochodu a buší vám srdce jako na poplach? Možná, že za všechno může štítná žláza. To bylo téma naší Radiopora...
-
Pásový opar může způsobit i oslepnutí, jeho příčinu lékaři dodnes neznají
Kožní onemocnění spouští stejný virus, jako u dětí plané neštovice. Pásový opar většinou odstartuje oslabená imunita. Lidé ho mívají většinou jen jednou za život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.