Nukleární medicína a léčba štítné žlázy anebo kloubů

24. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hostem Lékárny je Doc. Otakar Kraft, přednosta kliniky nukleární medicíny ostravské fakultní nemocnice

Nukleární medicína umožňuje vyšetření široké škály zdravotních potíží napříč lékařskými obory. Disponuje mnoha zobrazovacími metodami, je neinvazivní a lidské tělo zatěžuje minimálně.

Nukleární medicína je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a v menší míře i terapií některých onemocnění. Přitom používá základní pracovní nástroj, což jsou radiofarmaka. Jsou to radioaktivní látky obsahující radionuklid, které vyzařují určitý typ záření – gama nebo beta záření, případně i alfa záření.

„A když toto radiofarmakum vpravíme do těla pacienta, tak záření můžeme zevně detekovat, nebo v případě léčby dosahujeme toho, že je buňka nebo patologické ložisko ozářeno a tím zlikvidováno,“ vysvětluje v úvodu Lékárny Otakar Kraft, přednosta kliniky nukleární medicíny ostravské fakultní nemocnice.

A slouží také k léčbě například štítné žlázy anebo kloubů. Právě tato témata rozebereme s Otakarem Kraftem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...