Nukleární medicína a léčba štítné žlázy anebo kloubů
Nukleární medicína umožňuje vyšetření široké škály zdravotních potíží napříč lékařskými obory. Disponuje mnoha zobrazovacími metodami, je neinvazivní a lidské tělo zatěžuje minimálně.
Nukleární medicína je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a v menší míře i terapií některých onemocnění. Přitom používá základní pracovní nástroj, což jsou radiofarmaka. Jsou to radioaktivní látky obsahující radionuklid, které vyzařují určitý typ záření – gama nebo beta záření, případně i alfa záření.
„A když toto radiofarmakum vpravíme do těla pacienta, tak záření můžeme zevně detekovat, nebo v případě léčby dosahujeme toho, že je buňka nebo patologické ložisko ozářeno a tím zlikvidováno,“ vysvětluje v úvodu Lékárny Otakar Kraft, přednosta kliniky nukleární medicíny ostravské fakultní nemocnice.
A slouží také k léčbě například štítné žlázy anebo kloubů. Právě tato témata rozebereme s Otakarem Kraftem.
Související
-
Proč je jód pro člověka tak důležitý?
Jód je chemický prvek, bez kterého se naše tělo neobejde. Jeho nedostatek může způsobit poruchu funkce štítné žlázy, arytmii, kožní problémy a řadu dalších onemocně...
-
Role dědičnosti u vzniku rakoviny
Hostem je Spiros Tavandzis z laboratoře molekulární biologie společnosti AGEL. Právě tam totiž vědci nedávno zjišťovali, jakou roli hraje dědičnost u vzniku rakoviny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.