Obchodní inspekce varuje před korona šmejdy. Krizi zneužívají nepoctivé e-shopy

26. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Práce na počítači

Česká obchodní inspekce varuje před korona šmejdy. Krizi začali zneužívat obchodníci na e-shopech. Máme příběh mladé ženy, které místo desinfekčního gelu přišly domů lahvičky s citronovou vodou. Když svůj příběh zveřejnila na sociálních sítích, zjistila, že takto oklamaných zákazníků jsou desítky po celé zemi.

„Všude virus a ti lidé toho zneužijí. Místo desinfekce vám pošlou vodu s citronem. To je hyenismus. To se nedělá,“ říká paní Tereza. Je jí třicet, má malou dceru a chtěla ochránit rodinu. Na e-shopu si objednala šest lahviček s desinfekčním gelem. „Chctěla jsem to pro rodinu. Zaplatila jsem kolem 1600 korun,“ dodává.

Když si dám na ruce desinfekční gel, tak mám pocit, že si roztírám o něco řidší želatinu, která za chvíli vsákne. Jenže Tereza nic takového nepocítila. „Jako když si nalejete do dlaně vodu. Nevsákne se do kůže jako desinfekce,“ popsala.

Pětimilionová pokuta a až osm let

Svou zkušenost zveřejnila na sociálních sítích a zjistila, že oklamaní zákazníci jsou po celé zemi. „Strhla se lavina. Psali mi poškození, že mají stejnou zkušenost. Už teď je nás 95,“ upřesnila Tereza.

Čtěte také

Mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frölich potvrdil, že už tyto případy prověřují. „Ta podání prověřují jednotlivé regionální inspektoráty České obchodní inspekce. A například za prokázání nekalé obchodní praktiky by prodejci hrozila pokuta až do výše pěti milionů korun,“ uvedl Frölich.

Oslovení právníci navíc upozorňují, že prodej vody s citronem místo desinfekčního gelu má všechny znaky podvodu, za který nyní hrozí až osm let vězení.

Spustit audio

Související