Obraz svatého Václava a tramvaje u šachty má kostel v Ostravě-Michálkovicích

23. duben 2019

Podle jedné z možností rarita vznikla někdy v polovině minulého století a na zdi kostela je dodnes. Autor tramvaj zachytil před nedalekým dolem Michal a téma těžby netradičně spojil s jednou ze svatých osobností.

S malířem Martinem Skočovským právě odemykáme dveře kostela Nanebevzetí Panny Marie v Michálkovicích. Procházíme sakristií a zastavujeme se vedle oltáře. Před námi je velká nástěnná malba. Je na ni svatý Václav na bílém koni. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby přímo pod koněm neprojížděla tramvaj.

„Autorem obrazu je pravděpodobně pan Josef Dobeš z Muglinova. Tady jeho stopa prozatím končí,“ říká Martin Skočovský, který na nedaleké faře se svou rodinou žije pět let a pomáhá starat se o kostel.

I když pročítal kroniky a knihy o kostele, příběh obrazu se nikde nedozvěděl. Jako malíř si ale představil, jak mohl vzniknout. „Je hodně v souladu s tím, jakým způsobem je to namalováno. Malíř neměl čas to někde studovat a jít do velkých hloubek. On přišel a namaloval tu svoji současnost – a svatý Václav má doplnit to, co tu chybělo,“ míní Skočovský.

Podle jedné z možností mohl autor obraz namalovat někdy v polovině minulého století. Místní lidé jej podle Martina Skočovského berou jako nedílnou součást místa, kde žijí.

Speciálně pro důlní prostředí

Kostel v Michálkovicích je spjatý s Dolem Michal, který stojí prakticky naproti přes cestu. Dělníci kvůli těžbě museli přizpůsobit konstrukci zdejšího svatostánku. „V kostele je velmi lehký dřevěný strop, na který je zvenčí přibitý plech. Strop je zpevňovaný důmyslným systémem ocelových lan, který má zabránit pádu střechy v případě důlních vlivů,“ vysvětluje Martin Skočovský.

Na některých místech je kostel ale těžbou stejně poničen, a to i přesto, že se stavěl v místě, o kterém se předpokládalo, že budou důlní vlivy minimální.

Martin Skočovský nejen místní kostel ale i celé Michálkovice vnímá jako svérázné místo. Podle něj to pocítil i první farář, který tam působil. A rázovitosti Michálkovic si všiml také slezský básník Petr Bezruč, který po tomto ostravském obvodu dokonce pojmenoval i jednu ze svých básní.

autor: pdu
Spustit audio

Související