Hornickou minulost připomínají Orlovské jámy
Pozveme vás na exkurzi do míst u starého centra Orlové. Jsou tam pozůstatky někdejší těžby uhlí, takzvané Orlovské jámy. Miroslav Chlubna, předseda spolku, nás zavede přímo k jedné z jam, která byla vyhloubena před zhruba 170 lety.
Poslední šachta se zavřela v roce 2019. Teď už hronickou historii připomínají pouze jámy, které jsou na místě od začátku 19. století. Nejen Orlovské jámy, ale i Husův dům můžete vidět v rámci prohlídky, které spolek pořádá. Uvidíte dobové fotografie a dozvíte se i více k samotným jámám.
Související
-
Od velkého důlního neštěstí na dole Jan Karel uplynulo 140 let
Přesně před 140 lety, 5. března 1885, zemřelo na Karvinsku 108 horníků. Neštěstí na tehdejším dole Jan Karel patří dodnes k těm nejhorším.
-
Orlová přichází o mnohaletou dominantu. Mizí budovy bývalého dolu Lazy
Místo těžby uhlí velká fotovoltaická elektrárna. To je jedna z možností, jak využít plochu bývalého dolu Lazy v Orlové. Než se rozhodne, je nutné zbourat všechny budovy.
-
Doubravská naučná stezka vám ukáže karvinskou přírodu i těžní věže
Památné stavby obce, okolní přírodu i místa připomínající těžbu černého uhlí. To vše ukazuje Doubravská naučná stezka v Doubravě na Karvinsku. V obci v současnosti ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.