OBRAZEM: Safeguard 2016, cvičení aktivních záloh na Novojičínsku

18. říjen 2016
Dobré odpoledne

Většinu času chodí do běžných zaměstnání a mají rodiny. Párkrát do roka ale několik desítek mužů z Moravskoslezského kraje oblékne uniformu a jdou na armádní cvičení. A při něm si můžou nacvičit i reálný boj. Záložníci z kraje si vyzkoušeli obranu elektrické rozvodny v Kletné na Novojičínsku.

„Ukázky vychází vlastně z konceptu cvičení Safeguard, to znamená co nejreálněji přiblížit jak místo konání, tam, kde vojáci by v reálu plnili své úkoly, ale taky vlastně vystavit je těm různým situacím, na které oni reagují,“ říká velitel cvičení plk. Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.

„Není to jenom prostě přijít zastřílet, ale je to i dřina, musí si člověk tady vybudovat nějaké zázemí, aby tady mohl fungovat nějakým způsobem,“ dodává kulometník aktivních záloh Petr Macháček.

Ke kontrolním stanovišti přijíždí podezřelý automobil

Vojáci už od minulého čtvrtku přespávají v malé základně složené z kontejnerů a stanů hned vedle rozvodny.

„Dneska nám legislativa ukládá schopnost operační nasaditelnosti v mírovém stavu na území České republiky. To může být teroristické ohrožení, ale samozřejmě asi nejpraktičtější využití na základě příkladů by bylo nasazení vojáků aktivní zálohy například ke střežení objektu Vrbětice,“ uzavírá plukovník Hrabec.

Cvičení Safeguard 2016 končí v pátek.

Zadržení posádky auta po nalezení střelné zbraně
Obrněný vůz se dostal do palby
Záložníci postupují směrem k nepříteli
Vojáci aktivních záloh
autor: Michal Polášek
Spustit audio