Obyvatelé Dolní Lutyně plánují kvůli gigafactory referendum

14. březen 2024 06:20

Odpor proti továrně na výrobu baterií do elektroaut v Dolní Lutyni na Karvinsku sílí. Místní už ze svých řad vytvořili přípravný výbor, který se dnes sejde, aby začal organizovat referendum proti stavbě a založil občanské sdružení. Zahraniční investor má s podporou státu obsadit 280 hektarů převážně zemědělské půdy. Lidé to odmítají a chtějí zachovat přírodní ráz krajiny. Hejtmanství spolu s vládou si od průmyslové plochy slibují vznik tisíců pracovních míst.

Lenka Černochová, pětatřicetiletá matka dvou malých dětí, bydlí s rodinou u polí, kdy by měla v budoucnu stát gigafactory. „Chodíme každý den s rodinou na procházky a využíváme to tady aktivně k odpočinku, k relaxaci,“ říká.

Lenka Černochová založila petici a teď chce spolu s přípravným výborem od původců stavby upnout síly k referendu. „Nejlepší by bylo, kdyby to referendum bylo vypsané k volbám, které budou do evropského parlamentu. Obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic by přišli k referendu, takže by se vlastně zabily dvě mouchy jednou ranou,“ vysvětlila Černochová. Další variantou je, že by referendum vyhlásila přímo obec. Jednat o to má rada na konci března.

„Pokud bych se měla ráno vzbudit a dívat se jako do haly, kde se zpracovává lithium a další věci, které jsou nebezpečné, tak bych z toho neměla dobrý pocit,“ dodává Lenka Černochová.

Spustit audio

Související