Obyvatelé Frenštátu už roky usilují o chodník kolem silnice směrem na Rožnov

Několik petic, tři smrtelné nehody a neustálá urgence na radnici. Už sedm let bojují dvě sousedky z ve Frenštátu pod Radhoštěm za stavbu chodníku. Bydlí u hlavního tahu směrem na Slovensko. Provoz na úzké silnici je podle nich čím dál frekventovanější. Přitom tudy pěšky musí místní na zastávku do města i děti do školy.

„Takový hlavní impuls byl, že před osmi lety mi tady málem přejeli dceru. Od té doby o tento chodník bojujeme,“ říká paní Leona Juřicová. Bydlí na okraji Frenštátu u cesty směrem na Rožnov pod Radhoštěm. Chodit kolem úzké klikaté silnice je podle ní nebezpečné. „Na té straně, jak je ten příkop, je to hazard. A nejhorší je to v zimě, když jsou závěje a vozovka je zúžená. To nemáte kam uhnout,“ dodává.

Silnice první třídy je zároveň hlavním tahem na Slovensko. „Jezdí tady kamiony a tady opravdu není kam uskočit. S kočárkem tudy vůbec nelze jet. V době sedmi let se tady staly asi tři smrtelné úrazy,“ dodává Leona Juřicová.

Sousedka Jana Vašutová si provoz aut spočítala. „Během hodiny to bylo 340 až 400 aut, někdy víc a někdy míň. Počítala jsem to v rozmezí asi tří hodin,“ říká.

Na konci července nechalo město u silnice namontovat dva informativní radary. Ne každého řidiče ale přinutí přibrzdit.

Město rozhodne v září

Obě ženy navštěvují posledních sedm let téměř každé zasedání zastupitelstva, kde za chodník bojují. Radnice už nechala zpracovat projekt a chystá výkupy pozemků. Někteří majitelé ale požadují vyšší cenu, než jim město nabídlo.

„Momentálně připravujeme materiál pro zastupitelstvo, které by tyto požadavky ze strany obyvatel projednalo,“ říká místostarosta Jiří Unruh (SNK). „Momentálně se objevila možnost, že bychom pro chodník využili dotační titul, který se teď objevil,“ dodává.

Aby město o dotaci stihlo požádat, musejí zastupitelé výkupy pozemků vyřešit na svém příštím zasedání září. A chybět tam nebudou ani paní Jana a Leona.

Spustit audio
autor: mot

Související