Od baťůžkáře až k rozhlasu aneb Na cestách bez všech iluzí po celém světě s Miroslavem Konvalinou
S Mirkem Konvalinou se známe dlouho. I proto je tentokrát pokračování mého pořadu “Na cestách” trochu jiné. Řekněme občas osobnější, debata o cestování mezi bývalými kolegy, rozhlasovými zahraničními zpravodaji, se nese možná v konkrétnějším a do specifik novinářského cestování zasvěcenějším duchu.
Čtěte také
A putovat budeme doslova celým světem. Jméno vystudovaného systémového inženýra Miroslava Konvaliny jste totiž mohli slyšte několik let ve spojení s jeho misí rozhlasového zpravodaje ve Spojených státech, hlásil se jako zvláštní zpravodaj z cest s politiky i z různých událostí v mnoha zemích.
Ale byl i tiskovým mluvčím, poté šéfem Amerického centra velvyslanectví USA v Praze a aktuálně vede České centrum v New Yorku...
Od baťůžkáře k rozhlasu
Než Miroslav Konvalina prožil 16 let v úzkém spojení s rozhlasem, cestoval světem jako baťůžkář.
Čtěte také
Jak se takové putování od sebe odlišuje, proč se ocitl ve Spojených státech, kde nakonec pracoval jako rozhlasový zpravodaj i jakou roli v jeho “toulavém” životě měla babička - to všechno jsou témata našeho pohodového povídání v rozhlasovém studiu.
Což, jak asi vycítíte i z atmosféry uvolněného rozhovoru, je pro nás oba prostředí takřka domácké.
Národní parky, medvědi, jindy s prezidenty
Zahraniční zpravodaj si témata zdaleka nevybírá jen sám.
Jak vám v pořadu “Na cestách” potvrdí i Mirek Konvalina, často má sice velice blízko na místa, která by ho moc zajímala, ale novinářské povinnosti ho nasměrují dočista jinam.
Čtěte také
Jednou jste zkrátka u hokejistů, jindy s krajany, pak chcete vidět medvědy a střídají je akce “kravatové”. Občas to přinese i ztrátu iluzí o zemi, ve které působíte. Můj host některé svoje pocity shrnul v knize “Amerika bez iluzí”.
Také o ní, o klišé a iluzích, o “amerických snech” si s Mirkem Konvalinou povídáme. Mimochodem, co myslíte, měl Mirek v mládí svého méďu? Uslyšíte a k tomu vám i zahrajeme - jak doufám - pohodovou muziku.
Proč perník a Manhattan
Ani Mirka Konvalinu jsem při natáčení dalšího dílu pořadu “Na cestách” neušetřil překvapení z mého kufříku.
Čtěte také
A tak vám ve vysílání prozradíme jeho reakci na perník a vztah k východočeskému regionu, abychom se nakonec stejně zase vrátili do Spojených států. Konkrétně na Manhattan do Českého centra, kde teď Mirek působí.
Co funkce šéfa takové instituce obnáší, i to byla jedna z otázek, kterou jsem měl na Mirka Konvalinu při jeho návštěvě doma před krátkým časem.
Zveme vás tedy oba ke společné hodince v pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” tradičně na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové i Českého rozhlasu Pardubice v pondělí 7. srpna 2023. Jako obvykle po 18. hodině.
Petr Voldán
Související
-
Putování s Ivanou Bozděchovou a s češtinou kolem světa aneb Přežila temno, přežije i globalizaci
Optimisticky vidí budoucnost češtiny Ivana Bozděchová. Subtilní žena s nezměrnou energií, šířící náš jazyk ve světě, dokáže o rodném jazyce vyprávět velice poutavě.
-
Na cestách kolem světa s neuvěřitelným člověkem, náčelníkem Okimou - Miloslavem Stinglem
První zářijové vydání pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" je 7. září po 18:00 na rozhlasových vlnách zasvěcené osobnosti z těch neuvěřitelných, Miloslavu Stinglovi.
-
Na cestách s Danou Hrycovou. Začalo to vanilkou aneb Svět je plný nejrůznějších vůní
Začalo to v podstatě vanilkou, říká další host mé talk show “Na cestách s Petrem Voldánem”. S Danou Hrycovou totiž budeme cestovat světem a navíc i “světem” vůní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.