Od prvního pokusného vysílání ostravského rozhlasu uplynulo 91 let

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Původně kancelářský dům továrníka Julia Rütgerse, ve kterém od poloviny 30. let sídlí Čs. rozhlas Ostrava

Přesně před 91 lety, 25. května 1929, se začala psát historie Českého rozhlasu Ostrava. Tehdy začalo první pokusné vysílání Radiojournalu z Moravské Ostravy. Díky vysílači ve Svinově bylo každé slovo slyšitelné dokonce v celé střední Evropě.

A začněme tím nejstarším, nejtypičtějším pro všechny, kteří před 91 začali rozhlas obdivovat. Naší první znělkou. Ano, Už ty pilky dořezaly, už ty mlýnky domlely. Jednoduché, zapamatovatelné. Anebo další znělka, skladba nazvaná: Já jsem horník, kdo je víc. Holt ocelové srdce republiky.

Hledat to nejstarší mluvené slovo, je už úkolem v podstatě nadlidským, ale můžeme to docela zajímavě nahradit rokem 1949, tedy érou dvacetiletého ostravského rozhlasu. Byla to tehdy velká událost. Jeden projev střídal druhý.

První pokusné vysílání trvalo jen tři hodiny denně večer, další program se potom přebíral z Brna a Prahy.

První budovou Čs. rozhlasu Ostrava byla byla hasičárna vedle divadla

Je pozoruhodné, jak se kdysi řešilo, jestli rozhlas sídlí na dobré adrese. Pravda je taková, že naši předchůdci zpočátku pracovali v prvním patře německé hasičské zbrojnice na rohu dnešního Smetanova náměstí a Vojanovy ulice. Provizorium trvalo do roku 1937, kdy se rozhlas stěhoval na ulici Doktora Šmerala.

Navzdory debatám a mnoha slibům nás tady najdete dodnes. Jsme v centru, jsme blízko a jsme za to rádi.

Český rozhlas Ostrava
Spustit audio

Související