Od prvního pokusného vysílání ostravského rozhlasu uplynulo 91 let
Přesně před 91 lety, 25. května 1929, se začala psát historie Českého rozhlasu Ostrava. Tehdy začalo první pokusné vysílání Radiojournalu z Moravské Ostravy. Díky vysílači ve Svinově bylo každé slovo slyšitelné dokonce v celé střední Evropě.
A začněme tím nejstarším, nejtypičtějším pro všechny, kteří před 91 začali rozhlas obdivovat. Naší první znělkou. Ano, Už ty pilky dořezaly, už ty mlýnky domlely. Jednoduché, zapamatovatelné. Anebo další znělka, skladba nazvaná: Já jsem horník, kdo je víc. Holt ocelové srdce republiky.
Čtěte také
Hledat to nejstarší mluvené slovo, je už úkolem v podstatě nadlidským, ale můžeme to docela zajímavě nahradit rokem 1949, tedy érou dvacetiletého ostravského rozhlasu. Byla to tehdy velká událost. Jeden projev střídal druhý.
První pokusné vysílání trvalo jen tři hodiny denně večer, další program se potom přebíral z Brna a Prahy.
Je pozoruhodné, jak se kdysi řešilo, jestli rozhlas sídlí na dobré adrese. Pravda je taková, že naši předchůdci zpočátku pracovali v prvním patře německé hasičské zbrojnice na rohu dnešního Smetanova náměstí a Vojanovy ulice. Provizorium trvalo do roku 1937, kdy se rozhlas stěhoval na ulici Doktora Šmerala.
Navzdory debatám a mnoha slibům nás tady najdete dodnes. Jsme v centru, jsme blízko a jsme za to rádi.
Související
-
Rozhlasová koncese z roku 1929. Patřila jednomu z prvních posluchačů ostravského rádia
Našli jsme dobové materiály jednoho z prvních posluchačů, který si vyřídil povinnou koncesi na provozování a udržování radiofonní stanice.
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.