Opavské muzeum může přijít o největší depozitář. Restituční spor je u soudu

26. únor 2020 10:31

Německý řád chce vydat v rámci církevních restitucí další budovu. A ne ledajakou. Je to rozsáhlá stavba přímo v jádru opavské památkové zóny. Slezské zemské muzeum tam má svůj velký depozitář. Spor o to, komu budou budova a pozemky pod ní patřit, řeší Okresní soud v Opavě.

Roh Beethovenovy a Ostrožné ulice v Opavě. Kdysi tady byl první opavský špitál. Zvenku to ani tak nevypadá, ale tenhle omšelý a oprýskaný dům je skutečně obrovský. A klíčový pro Slezské zemské muzeum.

„Můj odhad je, že se tam nachází zhruba jeden milion sbírkových předmětů. V současné době se jedná o náš největší depozitář. Pokud bychom o budovu přišli, byl by to velký problém. Museli bychom hledat novou budovu, kam předměty i pracovníky umístit,“ dodává jeho mluvčí David Váhala.

O navrácení usiluje ženská větev Německého řádu, Československá provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské. Tvrdí podle předložených důkazů, že nikdy nepřerušila činnost, jen měnila své názvy, a že se nijak ani v minulosti neprovinila vůči státu. Ten získal budovu v roce 1956.

Nikdo z provincie k soudu nepřišel, právní zástupce vyjádření odmítl. „Nemám mandát se k tomu vyjadřovat,“ uvedl pouze.

Samo muzeum připouští, že vrácení depozitáře je pravděpodobné. V době, kdy už roky hledá místo pro své sbírky z nedalekého Blücherova paláce, by ztráta tohoto depozitáře byla citelná.

Restituční kauza bude u soudu pokračovat v dubnu.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související