Opavské Muzeum ošetřovatelství ukazuje, jaké to bylo kdysi v nemocnici

18. duben 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dobový pokoj pro pacienty včetně tehdejších přístrojů na jednotkách intenzivní péče.

Muzeum ošetřovatelství v Opavě, které vzniklo ve Slezské nemocnici před dvěma lety, je svého druhu u nás ojedinělé. Názorně zasvěcuje návštěvníky do historie a tajů práce ošetřovatelů a zdravotních sester.

Mezi exponáty, kdy některé ještě pamatují Rakousko-Uhersko, vás budou fascinovat mimo jiné staré skalpely, injekční stříkačky, kostní vrtačky nebo defibrilátory. V dobovém duchu je vybavený i nemocniční pokoj nebo operační sál. Nechybí tam ani figuríny pacientů a sestřiček.

Některé exponáty vzbudí úsměv na rtech, jiné mrazení v zádech. Stejně tak ale i pocit obdivu k práci zdravotníků.

Kolekce mís, které nahrazovaly ležícím pacientům toaletu. Většinou na ně nikdo nevzpomíná v dobrém.

Nápad založit Muzeum ošetřovatelství měla před časem dlouholetá zdravotní sestra Lenka Hanková - dnes náměstkyně ošetřovatelské péče a ombudsmanka Slezské nemocnice v Opavě. Chtěla tak ukázat historii i taje ošetřovatelské práce, a také zachránit exponáty, které jsou už dnes nemocniční starožitnosti.

Vydejte se s námi na prohlídku Muzea ošetřovatelství (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem) v magazínu Křížem krajem. Tento i další díly magazínu pak najdete v iRadiu.

autor: čan
Spustit audio