Osoblažsko se stává terčem zájmů byznysu kolem větrných elektráren

Na Bruntálsku natáčela Andrea Brtníková, poslechněte si její reportáž
Energetické společnosti mají stále větší zájem stavět větrné elektrárny na Osoblažsku. Právě dnes o tom bude veřejná debata v Jindřichově ve Slezsku. Část místních se bouří kvůli obavám ze změny krajiny. Podle zjištění Českého rozhlasu je přitom jedna z firem ovládaná kyperskou společností.
„Nelíbí se mi, že by tady větrné elektrárny měly stát. Narušilo by to krajinný ráz, ten výhled tady. Tady bych je z domu viděl, když si to prodloužíte uhlopříčkou, tak kilometr, dva odsud by stály,“ ukazuje na kopec za svým domem 46letý Jan Bibora z Jindřichova ve Slezsku. Patří k těm, kteří jsou rozhodně proti větrným elektrárnám.
Proti větrným elektrárnám je i starostka Bohušova Jarmila Schnaubeltová (nez.). Obec kvůli tomu vypíše referendum. Předložili jsme jí výpis z obchodního rejstříku, který potvrzuje, že firma TCN Energie s.r.o. je ovládaná společností se sídlem na Kypru. „No, tak to už se mi vůbec nelíbí. Nám tady postaví elektrárnu, zmiznou a elektrárna nám tady zůstane,“ reagovala.
V Osoblaze už radnice na větrné elektrárny kývla. „Ano, my jsme založili s investorem, který se zabývá větrnou energetikou, společný podnik. A hlavním důvodem jsou samozřejmě finance,“ potvrzuje starostka Osoblahy Jana Dohnalová z nezávislého sdružení.
Čtěte také
„Naše obec potřebuje finance na krytí spousty investičních výdajů, na které nám nikdo peníze nedá,“ upřesnila starostka s tím, že plánují šest věrných elektráren a za každou věž má obec dostat tři miliony korun. „Ano, my víme, že mají vlastníky na Kypru a nevadí nám to,“ reagovala starostka na předložený výpis z obchodního rejstříku.
Za firmu TCN Energie s.r.o., se kterou Osoblaha vytvořila společný podnik, vystupuje mluvčí Stanislav Brunclík. „Podívejte se, Kypr je země Evropské unie,“ připomněl. Na dotaz kdo je majitelem firmy řekl: „Je to rodina pana Čadka.“ Zdeněk Čadek je jednatelem společnosti a působí v několika dalších firmách se zaměřením na energetiku.
Moravskoslezský kraj pro obce zpracovává materiál, jakousi pomůcku, aby se v problematice větrných elektráren lépe zorientovaly.
Související
-
Soukromý investor postaví v Čakové na Bruntálsku solární elektrárnu
Zastupitelstvo v Čakové na Bruntálsku povolilo solární elektrárnu na obecních pozemcích. Fotovoltaické panely tam do dvou let postaví soukromý investor.
-
Biskupství chce zastavět své pozemky v Petrovicích u Karviné fotovoltaickými panely
Plán vzbudil velký rozruch na jednání zastupitelů, kteří kvůli tomu odmítli měnit územní plán. Jenže radnice se obává, že i přes nesouhlas místních tam panely vyrostou.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Největší tragédie svého druhu na světě.‘ Likvidace škod v Hustopečích má vyjít na stovky milionů
-
Kdo bude bránit Česko? Armádě chybí vojáci, v případě války by se jí ale přihlásil každý pátý člověk
-
Ústavní soud se zastal dívky, jejíž otčím dostal podmínku za znásilňování. Původní verdikt nezrušil
-
Madlenčin závod s časem pokračuje. Lékaři hledají ‚genetické dvojče‘, volají i děti