Ostrava a extrémní výkyvy počasí. Město se připravuje na klimatické změny
Velká vedra nebo přívalové deště. Tyto výkyvy počasí by v budoucnu měly v regionu střední Evropy panovat stále častěji. Některá města proto sestavují takzvané adaptační strategie a připravují se tak na klimatické změny. Městské plochy by v budoucnu měly například umět lépe zadržet vodu v půdě. Novou strategii přijali například v Hlučíně nebo Kopřivnici a připravují ji i v Ostravě.
Dostat do města více zeleně a lépe hospodařit s dešťovou vodou. To jsou příklady z takzvané adaptační strategie, kterou už schválili například v Hlučíně.
„Při té projektové činnosti jsou to v uvozovkách drobné věci, při kterých je třeba se zamyslet, a dokážete ty věci upravit pro budoucnost,“ říká místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová (nez.).
Hovoříme s ní před kulturním domem, který se právě opravuje. Už tady město s ekologickými opatřeními do budoucna počítá.
„Konkrétně tady před kulturním domem bude kombinace dlažby se zelení, že to opravdu nebude jen jednotná dlažební kostka. A samozřejmě velkou úlohu v tom hrají vodní prvky a vsakovací systém – voda nebude odváděna do kanalizace,“ upřesňuje místostarostka.
Voda a teplo
Adaptační strategii připravuje i město Ostrava. Jednou z autorek je Tereza Aubrechtová z Ostravské univerzity.
„Hlavním problémem klimatických změn ve městě je voda a teplo. Voda, ať už je jí přebytek nebo nedostatek, což se pak může projevovat buď v lokálních povodních, přívalových srážkách, případně nedostatek v podobě sucha. Města se takzvaně přehřívají,“ vysvětluje Aubrechtová.
V čem má takováto adaptační strategie pomoct? „Jedná se skutečně o velmi jednoduché prvky – třeba zasakovat vodu na parkovištích, nemusíme je dělat z pevného materiálu, ale existují třeba porézní betony, které jsou schopné pojmout vodu, kterou v horkých dnech vypařují, během dešťů se tam ta voda zase akumuluje. Případně podél komunikací dělat štěrkové záhony, do kterých tu vodu z komunikací svedeme,“ dodává.
Špatný management travních ploch
Procházíme se v ostravských Komenského sadech. Existuje i tady něco, kam by ta nová opatření mohla směřovat? „Problémem Komenského sadů může být dlouhodobě špatný management travních ploch. Když se na ně podíváte, nevidíte tady žádné květiny. V momentě, kdy trávníky jsou sečeny v suchých obdobích, tráva skomírá,“ upozorňuje Tereza Aubrechtová z Ostravské univerzity.
Za novou strategii město zaplatí přes půl milionu korun. Hotová pak má být do poloviny září.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident vloni udělil pro boj na Ukrajině 40 povolení, 74 žádostí zamítl. Mezi uchazeči byly tři ženy
-
Ficova ‚suverénní politika všech stran‘? Nahrává Putinovi a na Západě už není vnímán jako spojenec
-
Dramatické dopady změn klimatu uvidíme v polovině století, pokud něco neuděláme, říká meteorolog Žák
-
Slovenská média hledala, kde se nachází Fico. Zřejmě se drží v ústraní v luxusním hotelu ve Vietnamu