Ostrava nechá provizorně zajistit střechu někdejších jatek

24. květen 2018 10:10

Ostrava nechá provizorně zabezpečit a opravit střechu na budově někdejších historických jatek, které město loni v září získalo do vlastnictví. Náklady budou zhruba 200.000 korun. Investice má zamezit dalšímu chátrání budovy, která by se po rozsáhlé přestavbě měla stát novým zázemím městské galerie Plato Ostrava. 

„Střecha starých jatek je v havarijním stavu a odhalily to i poslední obhlídky, které tam průběžně děláme, takže jsme se rozhodli provést opravu střech i s vědomím toho, že to bude z větší části oprava dočasná, chceme zabránit dalšímu chátrání objektu,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Oprava by měla začít v nejbližších dnech. Samotný památkově chráněný objekt se začne opravovat nejdřív příští rok. Historická budova v centru Ostravy bude přestavěna podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného a jeho studia KWK Promes.

„Polské studio pana architekta Konieczného v tuto chvíli zpracovává připomínky, které jsme mu zaslali. Následně na základě těch připomínek zpracuje studii, která bude zpřesněním původního návrhu. Jakmile tato studie bude městem odsouhlasena, tak už začne práce na projektové dokumentaci, která by měla být dokončena někdy na podzim tohoto roku,“ doplnil Macura.

Následovat bude soutěž na zhotovitele přestavby. Podle Macury mělo město připomínky například k vytápění objektu nebo jeho návaznosti na okolí.

Městská jatka vznikla v roce 1881. V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s jatkami prodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila hobbymarket. Jatka ale chátrala, fungovat přestala i prodejna. Město se dlouho snažilo získat památkově chráněná jatka zpět. Zaplatilo za ně i za bývalou prodejnu Bauhausu, kam se dočasně galerie Plato přestěhovala, 80 milionů korun.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související