Ostrava připravuje vyhlášku proti bivakování. Bezdomovcům má zamezit spaní venku

17. květen 2024 16:09

Ostravské obvody připravují vyhlášku, která omezí spaní venku. Zjistil to Český rozhlas. Připravovaná pravidla cílí na bezdomovce. V Ostravě jich je podle města aktuálně více než 400, místa pro ně ale v noclehárnách a azylových domech nejsou. Zatím není jasné, jakými postupy by měla vyhláška nocování pouze na povolených místech vymáhat.

„Samozřejmě je svoboda, máme demokracii, ale asi nechcete, aby návštěvníci měli tento pohled na Ostravu. Opravdu městská policie bude potom moct jim říct, že bohužel tady se spát nesmí. Budou mít potom místa, kde to nebude tolik vadit ostatním občanům,“ vysvětluje starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář (ANO) důvody, proč navrhuje obecně závaznou vyhlášku proti bivakování.

Je přesvědčený, že lidi bez domova mají kam jít. „Mají možnost, jenže oni nechtějí většinou ten režim. Využijí ty peníze na něco jiného než na přespání za třicet korun,“ říká dále s tím, že míst v azylových zařízeních je podle něj dost: „Těch míst je opravdu dost, kdyby měli zájem.“

Ředitel azylových domů ostravské Armády spásy Tomáš Hruška vypočítává, jak to s místy v noclehárnách je. „Lidí, kteří jsou vysloveně venku, je v Ostravě určitě více než 400. A pokud by se teď měli všichni zvednout a dojít do sociálních služeb, tak to není možné vzhledem k tomu, že tak obrovské sociální služby nemáme, respektive v tuhle chvíli se to rovná celé kapacitě, která je ale v tuto chvíli zaplněná,“ upozorňuje Hruška.

Hruška: Zákaz situaci nevyřeší

Připravovanou vyhlášku s organizací, která zajišťuje největší objem služeb pro lidi bez přístřeší, nikdo nekonzultoval. Tomáš Hruška upozorňuje na zkušenosti měst, kde podobné zákazy už platí. „Ve všech těch městech se potvrdilo to, že stanovat dál budou, protože nemají kam jít. Určitě bychom ocenili nějakou spolupráci, ale není to na vyřešení dnem, kdy vstoupí v platnost vyhláška,“ dodává Hruška.

Návrh vyhlášky teď připomínkují další ostravské obvody. Zastupitelé o ní mají hlasovat nejdřív v červnu, spíš ale v září.

Spustit audio